Rok 2021 obfitował we wspaniałe widowiska piłki ręcznej kobiet, przyniósł więcej żeńskiego szczypiorniaka w TVP Sport i wzrost łącznej oglądalności meczów aż o 117%. W czasie całego roku w PGNiG Superlidze Kobiet rozegrano 121 meczów w których padło 6401 bramek. Mijający rok to również interesujące transfery, kilka sportowych niespodzianek, a także nowe media i sponsorzy.
Lubin ponad Lublinem
MKS Zagłębie Lubin po 3 latach przełamało dominację MKS-u FunFloor Perły Lublin. „Miedziowe” świetnie weszły w nowy rok i nie zatrzymały się do końca sezonu 2020/21, pieczętując go tytułem Mistrzyń i zdobywczyń Pucharu Polski. To pierwsze mistrzostwo Zagłębia w lidze zawodowej, która wystartowała z początkiem sezonu 2019/2020. Na drugim miejscu uplasował się KPR Gminy Kobierzyce, a najniższy stopień podium zajęły zawodniczki reprezentujące MKS Perłę Lublin.
Zagłębie w roku 2021 rozegrało 30 spotkań i wygrało aż 27 z nich. Zawodniczki z Lubina uległy jedynie raz MKS FunFloor Perle Lublin, KPR Gminy Kobierzyce oraz Młynom Stoisław Koszalin. Obecnie, na półmetku sezonu 2021/22 drużyna z Lubina plasuje się na drugiej pozycji w tabeli, równając się punktami z MKS FunFloor Perłą Lublin, która posiada lepszy bilans bramkowy. Zapowiada się więc niezwykle emocjonująca runda wiosenna.
Grad bramek, Jakubowska najskuteczniejsza w 2021
W mijającym roku rozegrano 121 spotkań w których padło aż 6401 bramek. Daje to średnią prawie 54 bramek na mecz. Najwięcej z nich, bo aż 76, rzucono 30 maja, podczas spotkania MKS Piotrcovii Piotrków Trybunalski z KPR Ruchem Chorzów. Zawodniczki z Piotrkowa pokonały wtedy „Niebieskie” 40 do 36.
Pod względem bramkostrzelności Kinga Jakubowska nie miała sobie równych. 22-latka pochodząca z Wrocławia rzuciła aż 215 bramek w 2021 roku, zostając przy tym najskuteczniejszą zawodniczką w PGNiG Superlidze Kobiet. Jakubowska dzierży też miano szczypiornistki, która zdobyła najwięcej bramek w pojedynczym spotkaniu. 19 października 14 razy pokonała bramkarkę KPR-u Gminy Kobierzyce. Ten wynik ma podwójny wydźwięk – Jakubowska po zakończeniu sezonu 2020/21 zmieniła klubowe barwy, przenosząc się z KPR-u Gminy Kobierzyce do MKS Zagłębia Lubin. To właśnie w barwach „Miedziowych” zdemolowała bramkę swojego poprzedniego klubu.
Zauważone w Europie
W sezonie 2020/21 świetną formę w Lidze Europejskiej prezentowała MKS Perła Lublin. Zespół skutecznie przeszedł eliminacje, by powalczyć w fazie grupowej rozgrywek. Lublinianki były blisko awansu do ćwierćfinału europejskich pucharów. Niestety, w decydującym meczu uległy Ładzie Togliatti i to drużyna z Rosji awansowała do kolejnego etapu rozgrywek. MKS Perła Lublin zakończyła udział w fazie grupowej na trzeciej pozycji.
Aktualnie w Europie bardzo dobrze prezentuje się MKS Zagłębie Lubin, które pewnie przebrnęło przez dwie rundy eliminacji do Ligi Europejskiej sezonu 2021/22 i zameldowało się w fazie grupowej tych rozgrywek. Lubinianki zmierzą się w niej z rumuńskim CS Minaur Baia Mare, francuskim Les Neptunes de Nantes oraz niemieckim zespołem SG BBM Bietigheim. Jak mówi trenerka „Miedziowych”, Bożena Karkut: – Obiecuję, że nie zadowolimy się samą grą w grupie. Chcemy wygrywać jak najwięcej i grać jak najdłużej. Nie będzie łatwo, ale nie mamy nic do stracenia. Oby tylko kontuzje nas omijały, a nie powinno być źle i będziemy walczyć.
Mniej szczęścia miała MKS FunFloor Perła Lublin. Zespół zakończył przygodę z europejskimi pucharami w sezonie 2021/22 na trzeciej, ostatniej rudzie eliminacji. Lublinianki uległy Lokomotivowi Zagrzeb – czołowej drużynie w lidze Chorwackiej.
Transferowa karuzela
Największą bombą transferową było bez wątpienia przejście wspomnianej już Kingi Jakubowskiej z KPR-u Gminu Kobierzyce do MKS-u Zagłębia Lubin. Wychowanka „Kobierek” grała w rodzimej drużynie pierwsze skrzypce i fakt związania się 2-letnim kontraktem z jednym z największych rywali był sporym zaskoczeniem. Zwłaszcza, że Zagłębie opublikowało informację o transferze Jakubowskiej w… Prima Aprillis.
Transfer Kingi Jakubowskiej do MKS Zagłębia Lubin
Kontrakt z „Miedziowymi” przedłużyła MVP sezonu 2020/21, czyli Monika Maliczkiewicz. Bramkarka zagra w barwach Zagłębia jeszcze przez co najmniej 3 sezony.
Udany powrót do Eurobudu JKS Jarosław zaliczyła Magdalena Balsam. Zawodniczka w drużynie z Jarosławia była skrzydłową sezonu 2019/20. Po nienajlepszym sezonie spędzonym w Lublinie, powróciła do JKS-u, by znów pokazać pełnię swoich wielkich umiejętności. Liczby mówią same za siebie – od września Balsam rzuciła 65 bramek i zajmuje trzecią pozycję w klasyfikacji strzelczyń.
Jak już o udanych powrotach mowa, na uwagę zasługuje Magda Więckowska, która w sezonie 2021/22 ponownie założyła czarno-różowy trykot, powracając z Piotrcovii Piotrków Trybunalski do Suzuki Korony Handball Kielce. Więckowska stanowi o sile napędowej beniaminka PGNiG Superligi Kobiet. Z 70 bramkami na koncie zajmuje drugą pozycję w klasyfikacji strzelczyń bieżącego sezonu. To aż 26% wszystkich bramek zdobytych przez Koronę na półmetku sezonu. Co więcej, Więckowska z powodu kontuzji nie wystąpiła w dwóch spotkaniach swojego zespołu. Nic więc dziwnego, że w Kielcach zapanowała radość po informacji o przedłużeniu kontraktu z Magdaleną Więckowską o kolejne 2 lata.
Po epizodzie za granicą na Superligowe parkiety powróciła Joanna Wołoszczyk. Doświadczona zawodniczka pewnie prowadzi bardzo młodą drużynę EKS-u Start Elbląg do kolejnych punktów w tabeli.
Czas na młode talenty
W 2021 roku sporo klubów postawiło na młode talenty piłki ręcznej, które, pomimo braku ogrania na najwyższym szczeblu, radzą sobie w lidze bardzo dobrze. W Elblągu świetnie odnalazła się 19-letnia Paulina Kopańska. Szczypiornistka w 10 spotkaniach zdobyła 42 bramki i aż trzykrotnie została MVP meczu. Średnia wieku w elbląskim zespole wynosi zaledwie 21 lat. Bardzo młody wiek nie przeszkadza jednak zawodniczkom w stawianiu czoła doświadczonym rywalkom. I to z powodzeniem.
Na świeżą krew postawiła również MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski, która zasiliła skład młodymi wychowankami. To między innymi Karolina Jureńczyk oraz Daria Grobelna. Zawodniczki mają za sobą kilka naprawdę dobrych występów w PGNiG Superlidze Kobiet.
Na młode i głodne sukcesów szczypiornistki brylują również w MKS-ie FunFloor Perle Lublin. Przebudowa drużyny okazała się strzałem w dziesiątkę – Perła po rozegranych 11 seriach jest liderem tabeli.
Duży wzrost oglądalności
1 471 423 – tylu łącznie widzów zgromadziło się przed odbiornikami, podczas wszystkich transmisji meczów PGNiG Superligi Kobiet w TVP Sport w 2021 roku. To największa widownia w historii damskiej ligowej piłki ręcznej. To aż o 117% więcej niż w analogicznym, rekordowym roku 2020.
TVP Sport transmituje jeden hitowy mecz w każdej serii rozgrywek PGNiG Superligi Kobiet. Można je śledzić na kanale TVP Sport, www.tvpsport.pl, w aplikacji mobilnej oraz aplikacji TVP Sport na smart TV, a także na platformie hybrydowej.
PGNiG Superliga Kobiet po raz pierwszy zadebiutowała również za granicą. Superliga sp. z o.o. sprzedała prawa do transmisji meczów do ogólnokrajowego słoweńskiego kanału Šport TV. To pierwsza taka umowa w historii ligowej damskiej piłki ręcznej. W Słowenii pozyskano prawa do pokazywania wszystkich 28 meczów, które w Polsce transmituje kanał TVP Sport. Pierwsza transmisja na kanale Šport TV miała miejsce 11 listopada, kiedy to pokazano rywalizację Eurobudu JKS Jarosław z MKS Piotrcovią Piotrków Trybunalski
Nowi Partnerzy i jeszcze więcej możliwości
Oficjalną Wodą Superligi Kobiet została Kryniczanka, a Oficjalnym Dostawcą Odżywek NamedSport. Umowy sponsorskie zostały zawarte na okres dwóch sezonów – 2021/2022 oraz 2022/2023. Z Superligą Kobiet, również na kolejne dwa sezony, związała się marka Lirene, czyli producent oficjalnych kosmetyków Superligi Kobiet. Na dłużej z rozgrywkami pozostanie również marka hummel, która nadal będzie partnerem wyboru najlepszych zawodniczek każdej serii rozgrywek. Na rynek trafił też nowy, oficjalny model butów Superligi Kobiet – hummel DAGAZ. To wszystko powoduje, że liga nie tylko oferuje coraz więcej kibicom, ale również sponsorom, co znacznie podnosi wynagrodzenia, jakie trafiają do grających w niej klubów.
– Rok 2021 to z jednej strony trudny czas pandemii i organizacji rozgrywek w reżimie sanitarnym. Najpierw bez kibiców, a później ich stopniowy powrót na trybuny. To, że udało nam się rozegrać wszystkie mecze, to duży sukces całego środowiska. Wszystkim należą się za to ogromne podziękowania. Z drugiej strony, to kolejny rok olbrzymiego rozwoju ligi, wzrostów marketingowych, oglądalności meczów, liczby i wartości materiałów w mediach, uruchomienie aplikacji mobilnej czy wejście na platformę Tik-Tok. Całość działań uzupełnia podpisanie kolejnych ważnych kontraktów sponsorskich. Liga pierwszy raz w historii będzie pokazywana także poza Polską. To wszystko pozwoliło znacznie zwiększyć świadczenia dla klubów z naszej strony. Ogromne podziękowania dla całego zespołu Superligi i pracowników klubów za ostatnie 12 miesięcy. Zrobiliśmy kolejne mocne kroki w budowie silnej ligi piłkarek ręcznych – podsumował rok prezes Superligi sp. z.o.o., Piotr Należyty.