Stymulacja czucia głębokiego – warsztaty w SP 3

439

W ramach Szkolnego Projektu Działań Wspierających na Rzecz Integracji „Poznaj. Zrozum. Pomóż.” w czwartkowe popołudnie, 30 stycznia, w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie odbyły się warsztaty ze stymulacji czucia głębokiego dla dzieci i ich rodziców.

Podczas gdy rodzice słuchali wykładu Lidii Jamróz-Mańczak, dzieci wykonały samodzielnie gniotki, które służą do odreagowywania stresu. Następnie wszyscy wspólnie rozpoczęli ćwiczenia praktyczne, wśród których były m.in. przeciąganie liny, masaż pleców, rąk i nóg dziecka, ruchem turlania i sprężynowania, piłkami o różnym stopniu sprężystości i fakturze, zapasy, mocowanie na ręce oraz wiele innych relaksujących ćwiczeń.

Udział w zajęciach dał wszystkim wiele pomocnych wskazówek, jak pracować w domu. Przede wszystkim, był to jednak wspólnie spędzony czas dla dzieci i ich rodziców, co jest najcenniejszym darem dla każdego.

Wiele dzieci intuicyjnie wykorzystuje bodźce proprioceptywne, żeby pomóc sobie w regulacji układu nerwowego. Jest to użyteczna strategia – rodzice i inne osoby z otoczenia dziecka mogą z łatwością nauczyć dzieci, jak włączyć ją do codziennych zajęć. Bodźce czucia głębokiego mogą wywierać bardzo uspokajający i organizujący wpływ na układ nerwowy, obniżać nadwrażliwość w zakresie innych zmysłów oraz usprawniać czucie ciała i planowanie ruchowe.

AUTOR i FOT. SP 3


POWIĄZANE ARTYKUŁY