To chyba największa trauma dla rodziców. Dowiadują się o ciąży, oczekują narodzin dziecka i nagle poronienie. W Polsce problem ten dotyka ponad 40 tys. rodzin! Takie sytuacje dzieją się też w naszym mieście. Na szczęście rodzice, którzy tracą dziecko, mogą liczyć na pomoc. Tak przynajmniej wynika z danych Fundacji Przetrwać Cierpienie, która opublikowała właśnie listę 316 szpitali przyjaznych rodzicom. Wśród nich jest właśnie Regionalna Centrum Zdrowia z Lubina.
Fundacja prowadziła badania od grudnia 2012 roku do maja tego roku. Szpitale oceniali rodzice, którzy stracili swoje nienarodzone dzieci. Wypełniali ankiety, wysyłali maile i opisywali czy i jaką pomoc otrzymali zaraz po tym, kiedy zmarło ich dziecko. Swoją opinię przedstawiło prawie 214 tys. rodzin.
Ocena dotyczyła dwóch płaszczyzn. Po pierwsze służba zdrowia – czy otoczyła rodziców opieką, zaproponowała psychologa, czy rodzice doświadczyli wsparcia ze strony placówki. Druga kwestia to przekazane informacje, a dokładnie czy rodzicom przekazano informacje o przysługujących im prawach po stracie dziecka.
W obu przypadkach Lubin oceniono w stu procentach pozytywnie. – Strata dziecka to zawsze traumatyczne przeżycie dla rodziców. W szpitalu staramy się, aby personel z empatią podchodził do rodziców po poronieniu. W razie potrzeby oferujemy pomoc psychologa. Jest nam niezmiernie miło, że szpital RCZ znalazł się w gronie placówek pozytywnie ocenianych przez rodziców – komentuje rzecznik lubińskiego szpitala, Ewa Pogodzińska.
Kampania „Ja też jestem dzieckiem”, organizowana przez Fundację Przetrwać Cierpienie, ma zwrócić uwagę na to, że służby medyczne – pozwalając rodzicom na pochowanie płodu lub dziecka, które zmarło przy porodzie – mogą znacznie zmniejszyć skalę przeżywanej przez nich traumy. Krótsza długość ciąży przed poronieniem nie powinna być powodem na skazywanie rodziców na większą depresję.
Kampania porusza kontrowersyjny i bardzo bolesny temat utraty dziecka podczas ciąży. Jej celem jest przekazanie wszystkim oddziałom położniczym, ginekologicznym oraz patologii ciąży w Polsce materiałów informacyjnych dla rodziców, w których zawarte będą informacje o prawach, jakie im przysługują po stracie dziecka, oraz dla personelu medycznego – jak zachować się wobec rodziców, którzy dowiadują się o śmierci swojego dziecka.
Jak pokazał pierwszy raport kampanii w Polsce, z października 2013 r., ponad połowa szpitali nie spełnia podstawowych wymogów dotyczących opieki i przekazywania rodzicom informacji o ich prawach. Wtedy rodzice pozytywnie ocenili 296 szpitali. W końcowym raporcie wynik jest lepszy. Rodzice pozytywnie ocenili już 316 szpitali, a to znaczy, że zmienia się mentalność, a każdy, kto straci dziecko, może liczyć na lepszą pomoc.