Stopklatka obecności

158

W Galerii na Piętrze w lubińskim Centrum Kultury Muza można obejrzeć wystawę fotograficzną Danuty Węgiel, artystki z Krakowa.

Wystawa fotografii pt. „Stopklatka obecności” to zatrzymane w kadrze twarze znanych ludzi, które często różnią się od tych prezentowanych w prasie, encyklopedii czy w filmie. Te są prawdziwe.

W dobie aparatów fotograficznych z coraz większą liczbą pikseli na matrycy, z poprawianym kontrastem, w pogoni za nadrealistycznym wyglądem, zapominamy, co jest ważne w fotografii. Najważniejszy jest uchwycony moment, błysk oka, niekontrolowany gest. Fotografie Danuty Węgiel to dowód, jak trudno uchwycić i zatrzymać ten szczególny moment na obliczu człowieka, i pokazać go tak, aby wywołać u odbiorcy chwilę zadumy. Portretowani to między innymi Czesław Miłosz, Wisława Szymborska czy Jerzy Pilch.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca października.

Danuta Węgiel to członek Związku Polskich Artystów Fotografików w okręgu krakowskim, absolwentka religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1993 r. współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Portretuje ludzi kultury, co owocuje licznymi publikacjami w prasie, na okładkach książek i plakatach. Współpracuje z wydawnictwami Znak i Wydawnictwo Literackie. Od 2012 r. jest związana z Agencją Prasową Fotonova. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa UPJPII w Krakowie.

Więcej o wystawie można znaleźć na stronie www.ckmuza.eu.

Źródło CK Muza