Stan wojenny w partyjnej korespondencji

1322

Nowa kolekcja pojawiła się dziś w zbiorach Biblioteki Cyfrowej Zagłębia Miedziowego. Będzie to obszerny zbiór dokumentów dotyczących stanu wojennego, na który składa się partyjna korespondencja i pilne depesze. Projekt prowadzony będzie przez kilkanaście miesięcy.

W Bibliotece Cyfrowej Zagłębia Miedziowego są już dostępne pierwsze depesze, przesyłane między partyjnymi komitetami teleksem (fot. Flominator/Wikimedia Commons)

Pracownicy Muzeum Historycznego w Lubinie zebrali około 2,5 tysiąca dokumentów związanych z wprowadzeniem w Polsce 40 lat temu stanu wojennego.

– Udostępnimy korespondencję między Komitetem Wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Legnicy a Komitetem Centralnym w Warszawie oraz dokumenty różnych partyjnych gremiów – zapowiada Marek Zawadka, dyrektor muzeum.

Materiały znalezione zostały w Archiwum Państwowych i w aktach Instytutu Pamięci Narodowej, a niektóre pochodzą z prywatnych zbiorów.

Pierwsze depesze, przesyłane teleksem między urzędnikami PZPR, można przeczytać TUTAJ. Dowiadujemy się z nich m.in, że już następnego dnia po wprowadzeniu stanu wojennego w zakładach przemysłowych Zagłębia Miedziowego strajkowało około 3,5 tys. osób. Członkowie partii zaczęli oddawać legitymacje partyjne, a przy legnickim Komitecie Wojewódzkim szybko powołano Wojewódzki Sztab Informacji i Propagandy.

– W województwie legnickim obserwuje się wykup mąki, jej zapasy są poniżej normy, ale nie krytyczne. Niewiele jest paliw płynnych – przeznaczone są one głównie dla handlu, służby zdrowia i komunikacji. Zapas paliw stałych w gospodarce komunalnej wystarczy do stycznia, a w KGHM (ogrzewanie mieszkań) – 6 dni.

– informował swoich przełożonych sekretarz KW, Zbigniew Korpaczewski.

Kolejne dokumenty będą cyklicznie dodawane przez półtora roku – muzealnicy wciąż pracują nad ich opracowywaniem. Finałem tego projektu ma być książka, wydana w wersji papierowej i elektronicznej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY