Środowe pokazy w Muzie

23

W czerwcu czeka nas kolejna porcja dobrego kina. Centrum Kultury Muza zaprasza na specjalne pokazy filmowe w ramach DKF-u. Będziemy mieli do wyboru: Pokaz Polskich Kronik Filmowych z 1989 r., „Cud historii”, „Drogę do zapomnienia” oraz „Grand Budapest Hotel”.

Projekcje odbywać się będą w środy o godzinie 19.00 w sali kameralnej lub dużej. Część jest bezpłatna, na pozostałe bilety kosztują 12 zł.

O filmach:

4.06 – pokaz Polskich Kronik Filmowych z 1989 r. (łączny czas trwania 60 minut) z okazji 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce – wstęp wolny.

11.06 – „Cud historii” (Polska) – wstęp wolny.
Film dokumentalny „Cud historii” w reżyserii Katarzyny Kolendy-Zaleskiej przypomina okoliczności wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Pokazuje tło społeczne i historyczne tego wydarzenia oraz zmiany, jakie nastąpiły w naszym kraju przez ostatnie 10 lat. Zdjęcia realizowano w Polsce oraz w miejscach ważnych zarówno dla samej Unii Europejskiej, jak i akcesu, który miał miejsce w 2004 r., np. w Brukseli, Kopenhadze, Londynie, Berlinie, Madrycie, Bolonii, Padwie. Film zmusza widzów do refleksji nad dziesięcioletnią obecnością naszego kraju w Unii Europejskiej. Twórcy liczą na wywołanie społecznej dyskusji skłaniającej do zastanowienia się nad sytuacją Polski na arenie międzynarodowej, nad zmianami, jakie wejście Polski w szeregi krajów członkowskich spowodowało w różnych sferach życia Polaków: politycznej, gospodarczej, kulturowej. Film będzie stanowił swoisty bilans zysków i strat, jakie przyniosło Polsce ostatnie 10 lat. Twórcy nie ograniczają się wyłącznie do przeszłości i teraźniejszości. W finale filmu stawiają pytania o przyszłość Unii Europejskiej, o czym dyskutują teraz obywatele od Lizbony po Warszawę – oraz o przyszłość, rolę Polski i polskich obywateli w kształtowaniu tej przyszłości.

18.06 – „Droga do zapomnienia” (Australia/Wlk. Brytania)
Zdobywcy Oscarów Colin Firth i Nicole Kidman w ekranizacji bestsellerowej powieści o odwadze i nadzwyczajnej sile miłości. Eric Lomax (Firth) jest tajemniczym, nieco melancholijnym mężczyzną, który w pociągu poznaje piękną nieznajomą, Patti (Kidman). Miłość od pierwszego wejrzenia prowadzi parę do szybkiego ślubu. Szczęście Patti zakłóca jednak niepokojąca tajemnica związana z przeszłością Erica. Jako młody brytyjski oficer, Eric został pojmany przez Japończyków podczas II wojny światowej. Osadzony w obozie jenieckim, zmuszany był do wycieńczającej pracy przy budowie osławionej Kolei Śmierci (Kolei Birmańskiej). Podczas długich i brutalnych przesłuchań otarł się o śmierć. Teraz, wspierany przez niezwykle odważną Patti, wyrusza na poszukiwanie swojego japońskiego oprawcy.

25.06 – „Grand Budapest Hotel” (Niemcy/USA/Wlk. Brytania)
Najnowszy film Wesa Andersona, jednego z najoryginalniejszych twórców współczesnego kina, łączącego magię z realizmem reżysera: „Genialnego klanu”, „Fantastycznego pana lisa” i „Moonrise Kingdom. Kochanków z księżyca”. Niezwykłe przygody ekscentrycznego portiera ze słynnego europejskiego hotelu w burzliwym okresie międzywojennym, który uwikłany zostaje w aferę wokół kradzieży bezcennego renesansowego obrazu i walkę o przejęcie ogromnej fortuny rodzinnej. Fenomenalna obsada aktorska: nominowany do Oscara Ralph Fiennes („Lista Schindlera”), nagrodzony Oscarem F. Murray Abraham („Amadeusz”), Mathieu Amalric („Wenus w futrze”), nagrodzony Oscarem Adrien Brody („Pianista”), nominowany do Oscara Willem Dafoe („Pluton”), Jeff Goldblum („Jurassic Park”), nominowany do Oscara Jude Law („Sherlock Holmes”), nominowany do Oscara Bill Murray („Między słowami”), nominowany do Oscara Edward Norton („Podziemny krąg”), nominowana do Oscara Saoirse Ronan („Pokuta”), Jason Schwartzman („Maria Antonina”), nagrodzona Oscarem Tilda Swinton („Musimy porozmawiać o Kevinie”), nominowany do Oscara Tom Wilkinson („Goło i wesoło”) i Owen Wilson („O północy w Paryżu”).


POWIĄZANE ARTYKUŁY