Sprzedajesz lub kupujesz auto? Mamy dobre wieści

3310

Nie 30, jak dotychczas, ale 60 dni ma właściciel pojazdu na zawiadomienie urzędu o jego kupnie lub sprzedaży, a także na zarejestrowanie samochodu. Obowiązujące od lipca zmiany w przepisach są ukłonem prawodawcy w stronę kierowców.

Fot. Pixabay

Od początku tego roku powrócono do 30-dniowego terminu na zarejestrowanie samochodu nabytego w Polsce lub sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej. Wcześniej przez kilka miesięcy z powodu pandemii kierowcy mieli na to aż 180 dni. Krótszy okres na dopełnienie formalności sprawiał kierowcom nie lada problemy. Koronawirus sprawił, że w wielu urzędach okres oczekiwania trwał ponad miesiąc. Przekroczenie terminu mogło skutkować grzywną od starosty od 200 do nawet 1000 zł.

Wprawdzie w przypadku długiego czasu oczekiwania na wizytę w urzędzie dało się uniknąć kary, zgłaszając w urzędzie fakt nabycia pojazdu przez internet na stronie gov.pl, jednak do tego potrzebny był profil zaufany. Nie wszyscy go mają.

Od 1 lipca ponownie wydłużono czas, w jakim można dokonać rejestracji. Teraz wynosi on 60 dni, ale tylko w przypadku samochodów używanych sprowadzonych z innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej.

Nowelizacja tzw. ustawy antycovidowej częściowo spełnia postulaty samorządów. Zabiegały one bowiem o przywrócenie starego, 180-dniowego, terminu zawiadomienia starosty.

To nie jedyna zmiana zasad rejestracji pojazdów, które weszły w życie w ostatnim czasie. Od 4 czerwca można zarejestrować nowe auto przez internet przez pracownika salonu. Całą procedurę za kierowcę może przejść uprawniony przedstawiciel salonu sprzedaży, który w imieniu klienta składa wniosek o rejestrację samochodu (czy innego pojazdu) przy użyciu formularza elektronicznego. Naturalnie, wszystkie koszty związane z rejestracją ponosi wówczas kierowca, a nie salon.

W powiecie lubińskim szczegółowych informacje na temat rejestracji pojazdów udzielają pracownicy biura komunikacji pod numerami telefonu 76 74 67 159 i 76 74 67 161.


POWIĄZANE ARTYKUŁY