Spotkanie autorskie z Markiem Sikorskim

255

Biblioteka Publiczna w Chobieni zorganizowała spotkanie autorskie z dr. Markiem Sikorskim, historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii oraz autorem wielu książek o zabytkach i dziejach kultury. Odbyły się dwie prelekcje.

Pierwsze spotkanie „Na tropach smoka wawelskiego. Rozwiązanie historycznej zagadki”

Nie każdy potwór musiał być smokiem. Mistrz Wincenty Kadłubek nie pisał o smoku, lecz o potworze o nazwie olophagus, a podobnie podawali też inni kronikarze. Nawet Jan Długosz, jeśli poprawnie przetłumaczymy tekst z jego „Roczników”, miał dylemat z nazwaniem tego potwora. Dopiero później zaczęto mówić o owej bestii jako o smoku. Zapewne pod wpływem różnych traktatów przyrodniczych, w których pisano o rzekomym istnieniu smoków. Ze smokiem wawelskim powiązanych jest wiele sekretów, w tym dotyczących jego słynnego krakowskiego pomnika, Smoczej Jamy oraz znanego obrazu Witolda Pruszkowskiego „Smok podwawelski”. O tych i innych osobliwościach dotyczących legendy smoka wawelskiego i jego historii jest książka pt. „Na tropach smoka wawelskiego”.

Spotkanie skierowane było do uczniów klas 1-4 Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni.

Drugie spotkanie „Sherlock Holmes i zagadka greckiej amfory”

Arthur Conan Doyle (1859-1930) był szkockim lekarzem i pisarzem, autorem różnych powieści i opowiadań przygodowych, przedstawicielem nurtu detektywistycznego, w którym głównym bohaterem jest Sherlock Holmes. Sherlock Holmes to postać zmyślona, bohater powieści i opowiadań kryminalnych Arthura Conana Doyle’a. Jego postać po raz pierwszy pojawiła się w powieści Studium w szkarłacie, z 1887 roku.

Autor ten napisał cztery powieści i pięćdziesiąt sześć opowiadań o Holmesie. Znużony tworzeniem kolejnych opowiadań, w 1893 roku uśmiercił postać tego detektywa w utworze „Ostatnia zagadka”. Holmes zginął w walce ze swym największym wrogiem, profesorem Moriartym. Spadł do alpejskiego wodospadu Reichenbach. Czytelnicy tak bardzo przywiązali się do genialnego Holmesa, że po jego rzekomym „uśmierceniu” nosili czarne przepaski na znak żałoby. Ich oficjalne protesty spowodowały, że detektyw jednak miał rzekomo przeżyć wypadek i pojawił się znowu w opowiadaniu Pusty dom (The Empty House) wydanym w 1903 roku.

Postać detektywa Holmesa zainspirowała powstanie wielu filmów, utworów komiksowych oraz dzieł literackich różnych autorów, w tym nawet polskich, jak np. Wacława Gołembowicza, Jarosława Włodarczyka czy ostatnio Marka Sikorskiego.

Dla upamiętnienia genialnego detektywa ufundowano muzea i pomniki. Słynne muzeum Sherlocka Holmesa znajduje się w Londynie, inne jest w Meiringen i w Lucens w Szwajcarii. W British Musem w Londynie ukradziono starożytną grecką amforę przedstawiającą jedna ze scen z mitologicznych dwunastu prac Herkulesa. Sherlock Holmes stosując metodę dedukcji rozwiązuje zagadkę.

Uczestnikami spotkania była młodzież klas 5-8 Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Chobieni.

Na zakończenie spotkania ustawiła się kolejka do autora po autografy. Należy podkreślić, że spotkanie autorskie stanowi jedną z cennych form promocji czytelnictwa i biblioteki w środowisku lokalnym. W spotkaniach wzięło udział 230 uczestników. Spotkanie zorganizowane zostało przez Chobieński Ośrodek Kultury przy wsparciu gminy Rudna.

AUTOR: Marta Czerep/FOT. CHOK


POWIĄZANE ARTYKUŁY