Ma trwać przez najbliższe dwa lata i przyczynić się do rozwoju czytelnictwa – to w dużym skrócie założenia projektu „Spotkania przy KAWIE”, realizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publicznej w Ścinawie. Placówce jako jedynej w naszym regionie udało się pozyskać na ten cel rządowe dofinansowanie w wysokości prawie 124 tys. zł. Dziś w miejscowym Centrum Turystyki i Kultury odbyła się konferencja otwierająca projekt.
„Spotkania przy KAWIE” realizowane są w ramach programu BLISKO, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakłada on realizację dwuletnich projektów, mający na celu wzmocnienie bibliotek jako ośrodków kultury oraz aktywizacja lokalnej społeczności.
– Udało nam się pozyskać na ten cel prawie 124 tys. zł. Środki te zostaną przeznaczone na działania kulturalne, zawiązywanie partnerstw oraz na rozwój pracowników biblioteki. Przez dwa lata będziemy działać w tym kierunku. Bardzo się cieszymy, bo w okolicy jesteśmy chyba jedyną biblioteką, której się udało pozyskać takie pieniądze – mówi Anna Podbucka, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Ścinawie.
Dzisiejsza konferencja rozpoczyna dwuletni program. W tym czasie placówka zamierza nawiązać współprace z partnerami. Są to m.in. biblioteki oraz ośrodki kultury z terenu działania Lokalnej Grupy Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich”. Partnerami już na etapie pisania wniosku zostali Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie oraz Fundacja „Przystań”.
– Chcemy wyjść poza typowe czytelnictwo, zależy nam, by odbywały się spotkania autorskie, warsztaty, wyjazdy. Chcemy działać bardzo szeroko, ale dopiero po diagnozach dowiemy się, czego od nas mieszkańcy oczekują. Pomysły mieszkańców – dodaje dyrektor.
Na dzisiejszą konferencję zaproszono przedstawicieli instytucji kulturalnych, ale też ścinawskich seniorów, którzy jednocześnie są jedną z najaktywniejszych grup czytelniczych.
– Lubię kryminały, a ostatnio czytałam „Z kim będzie ci tak źle jak ze mną?” Stanisława Dygata i Kaliny Jędrusik. Bardzo mi się podobało – mówi Zofia Dziuba. Warto inwestować w czytelnictwo. Teraz w świecie komputerów młodzież czyta coraz mniej. Moje wnuki nawet lektury czytają w komputerach – dodaje.
Projekt oparty jest na kompleksowych działaniach w zakresie wzmacniania kompetencji bibliotekarzy, budowania lokalnych partnerstw i aktywizacji społeczności lokalnej.
– Nasz projekt nazywa się „Spotkania przy KAWIE”. Podczas takich spotkań faktycznie można poczęstować się kawą, białą czy czarną w zależności od preferencji. Ale przede wszystkim to metaforyczne znaczenie tego słowa. KAWIE, czyli spotkania przy kulturze, przy animacji, współpracy, inicjatywach i edukacji – wyjaśnia koordynator projektu Joanna Krasowska.