Sportowcy czytają dzieciom

786

Kim był Pierre de Coubertin? Czym jest olimpizm i jakie wartości ze sobą niesie? Między innymi tego mieli okazję się dowiedzieć przedszkolaki, które odwiedziły dziś Filię nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubinie. Do czytania od najmłodszych lat zachęcała dzieci medalistka olimpijska Natalia Czerwonka. Kilka dni wcześniej w podobnej roli wystąpiły mistrzynie Polski w piłce ręcznej – zawodniczki Zagłębia Lubin. Wszystko to w ramach 22. edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Książka jest jak ogród”.

Akcja rozpoczęła się 1 czerwca i potrwa do 7 czerwca. Organizowana jest w bibliotekach w całej Polsce i ma na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci, ale też zachęcić do sięgania po książki przez dorosłych. 

– Cała Polska czyta Dzieciom to postulat skierowany do rodziców, przede wszystkim, żeby przekonać ich do czytania swoim pociechom codziennie. Jak wiemy, czytanie buduje więzi, pobudza rozwój emocjonalny, uczy języka, myślenia, rozwija wyobraźnię i pamięć – tłumaczy Dorota Piwowarczyk, kierownik Filii nr 4 w Lubinie.

Dorota Piwowarczyk, kierownik MBP, filii nr 4 w Lubinie

– W naszej placówce czytały już piłkarki ręczne Zagłębia Lubin, dziś czyta Natalia Czerwonka, a jutro i w środę będą czytać policjantki oraz strażacy – dodaje.

„Błyszczący sterowiec – Pierre de Coubertin o sporcie i olimpizmie” to tytuł książki, o której opowiadała dziś maluchom Natalia Czerwonka.

– Czytałam dzieciom, skąd się wziął olimpizm, kto to w ogóle wymyślił, jakie niesie za sobą piękne wartości i co ma na celu, bo często o tym zapominamy – mówi srebrna medalistka olimpijska z Soczi.

– Książka ta została wydana przez Polski Komitet Olimpijski, w którym bardzo prężnie działa wydział edukacji, tworzący m.in. takie książki dla dzieci – podkreśla lubinianka, która przywiozła małym czytelnikom jeden ze swoich licznych medali.

Na koniec spotkania łyżwiarka zawarła z przedszkolakami umowę, w ramach której maluchy obiecały, że będą czytać dużo książek.

Fot. MBP w Lubinie, BM