Specjalny pociąg KD dojedzie też do Lubina

4073

Na tory wyjechał specjalny pociąg Kolei Dolnośląskich w barwach Europejskiego Roku Kolei. Przewoźnik chce w ten sposób zwracać uwagę Dolnoślązaków na zalety podróżowania pociągiem.

Unia Europejska ustanowiła rok 2021 Europejskim Rokiem Kolei, aby promować kolej jako bezpieczny i zrównoważony środek transportu.

Specjalnie oklejony skład KD z hasłem „Kolej na kolej” będzie można go na trasach prowadzących z Wrocławia do Głogowa przez Legnicę i Lubin, do Jeleniej Góry, Rawicza, Jelcza-Laskowic, a także do czeskiego Lichkova przez Kłodzko i Międzylesie.

– Chcemy, aby nowoczesna kolej docierała do jak największej liczby miejsc w całym regionie. Dlatego inwestujemy w zakup nowoczesnych pociągów i rewitalizujemy nieczynne dotychczas linie kolejowe – twierdzi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Rewitalizacja lokalnych tras kolejowych to jeden z głównych kierunków, jakie władze Dolnego Śląska przyjęły w strategii rozwoju regionu.

– Inwestujemy w rozwój nowoczesnej kolei, bo to oczekiwany przez Dolnoślązaków kierunek. Obok zakupu nowych, komfortowych pociągów, przejmowania i rewitalizacji linii kolejowych, dbamy również o zaplecze techniczne samorządowego przewoźnika, Kolei Dolnośląskich, rozbudowując halę serwisową obsługiwanego taboru – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa odpowiedzialny za regionalny transport.

– Cieszymy się z powrotu pasażerów, przygotowujemy się też do startu sezonowych połączeń pasażerskich. Mamy nadzieję, że Europejski Rok Kolei zachęci jeszcze więcej Dolnoślązaków do postawienia na kolej – mówi Damian Stawikowski, prezes KD.

Europejski Rok Kolei jako cykl działań promocyjnych ma sprawić, że pasażerowie chętniej będą brali pod uwagę kolej jako środek lokomocji. Obecnie mieszkańcy UE dziesięć razy częściej wybierają transport drogowy.