Specjalna płyta na specjalną okazję

572

To ilustracyjna i dźwiękowa podróż, która zaczyna się od prac nad modernizacją zabytkowych organów, a kończy na ich uroczystej inauguracji – tak o płycie Hanny Dys „Organy” mówi prezydent Lubina Robert Raczyński. Płytę można nabyć w infopunkcie w Ratuszu.

Organy zabrzmiały na nowo w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej 31 sierpnia 2022 roku. Jak przypomina prezydent Lubina, data nie jest przypadkowa.

– To 40. rocznica Zbrodni Lubińskiej, jednej z najbardziej brutalnych i krwawych pacyfikacji obywateli w historii PRL. W tych trudnych czasach wiara była siłą, która pozwalała nam przetrwać. Chciałbym, aby koncerty organowe stanowiły już zawsze główny punkt obchodów , dedykowanych bohaterskim mieszkańcom Lubina, którzy w okresie stanu wojennego wykazywali umiłowanie do wolności oraz wiary – podkreśla Robert Raczyński.

Wydarzenie kulturalne pod nazwą Lubin Culture 2022, które miało miejsce w dniach od 31 sierpnia do 3 września 2022, obejmowało trzy recitale organowe wybitnych artystów: Ludgera Lohmanna, Hanny Dys oraz Holgera Gehringa.

Utwory wykonane podczas recitalu Hanny Dys znalazły się na wspomnianej płycie „Organy”.

– Chociaż nagrałam już kilka płyt, pierwszą w 2010 roku, ta jest szczególna ze względu na wyjątkowe organy, nawiązujące do stylistyki organów południowoniemieckich – o silnym i jednocześnie klarownym i pełnym brzmieniu instrumentu, a jednocześnie cechujące się pięknem barw poszczególnych głosów. Projekt Lubin Culture 2022 był niesamowity: przede wszystkim ze względu na świeżo oddane, odrestaurowane organy barokowe Liebeherra, na których mogłam zagrać jeden z koncertów inauguracyjnych. Cieszę się, że na pierwszej płycie związanej z tym projektem znalazła się muzyka grana przeze mnie – podkreśla Hanna Dys, organistka i profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Na płycie znalazły się popularne i różnorodne stylistycznie utwory – J.S. Bacha, J. F. Haendla, F. Mendelssohna oraz P. Czajkowskiego, które podkreślają bogate walory brzmieniowe organów – na których wykonywać można literaturę wielu epok.

– Bardzo dobrze grało mi się na tych organach, choć przyznam, że to instrument trudny. Instrumenty nawiązujące do stylistyki barokowej słyną z tego, że są wymagające pod względem technicznym, a jednocześnie urzekające pod względem brzmieniowym. W projekcie rekonstrukcji organów wszystko zostało zrealizowane bardzo spójnie – zarówno pod względem estetycznym jak i brzmieniowym – dodaje artystka.

Hanna Dys zaznacza, że bardzo chętnie zagra jeszcze dla lubinian.

– Organy te stworzone zostały po to, aby prezentować je jak najczęściej, tak, by lubinianie poczuli, że mają do czynienia z pięknym i wartościowym instrumentem i mogą być dumni z tej inwestycji kulturalnej. Nie został on odrestaurowany jako obiekt muzealny na specjalne okazje. Liczę zatem, że projekt Lubin Culture będzie kontynuowany i ja z przyjemnością do niego dołączę – podsumowuje organistka.

Płytę można kupić w infopunkcie w Ratuszu czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY