W najbliższy weekend goście parku Leśnego będą mogli przenieść się do czasów, gdy mąkę mełło się żarnami, ubrania były ręcznie tkane i można było utrzymać się z wyplatania powrozów. Gród Słowiański – bo o nim mowa – jest pierwszą pozycją w bogatym programie Europejskich Dni Dziedzictwa, które przygotowało dla lubinian Muzeum Historyczne w Lubinie.
Gród Słowiański otworzy podwoje w sobotę, 7 września, o godzinie 14.00 w parku Leśnym. Przez tydzień będą tu organizowane pokazy, warsztaty, prelekcje i zabawy, które pozwolą poznać kulturę i tradycje wczesnośredniowiecznej Polski.
Główną częścią programu są prezentacje dawnych rzemiosł. Można nie tylko obejrzeć, jak wytwarzano różne rzeczy, ale też samemu spróbować swoich sił w danej profesji. W tym roku nowością będą pokazy powroźnictwa. Organizatorzy zapraszają też na zajęcia dawnego szkutnictwa, podczas których można będzie zrobić małą drewnianą łódź-dłubankę, a także lekcje kamieniarstwa, tkactwa, wyrobu zabawek lub rzemiennej biżuterii.
Co roku takie warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem. Bawią się na nich i starsi, i młodsi lubinianie.
– Dla dzieci to ogromne doświadczenie, ponieważ na co dzień nie mają styczności z rzemiosłem. Wiele to wnosi w ich rozwój, wzbudza też nowe zainteresowania. Niejednokrotnie słyszeliśmy, że dzieci później poszukują tego typu zajęć – opowiada Magdalena Janiczak, edukator z Muzeum Historycznego w Lubinie.
Weekendowy program obejmie też pokaz kuchni wczesnośredniowiecznej oraz konkursy i zabawy słowiańskie. Kulminacyjnym punktem będzie koncert Zespołu Muzyki Dawnej Huskarl oraz widowiskowy pokaz walk wojów.
Wstęp do Grodu Słowiańskiego będzie bezpłatny. Udział w warsztatach będzie wymagał opłaty: od 5 do 10 złotych.
Po weekendzie, od 10 do 13 września, gród będzie otwarty dalej, przede wszystkim dla grup zorganizowanych, w tym przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Na dzieci i młodzież czekać będą specjalne strefy zabaw oraz zajęcia edukacyjne.