Słodkie święto

35

12 września pszczelarze z gminy Rudna zaprezentują mieszkańcom swoje umiejętności i produkty. Druga już edycja Gminnego Święta Miodu będzie doskonałą okazją nie tylko do jego posmakowania, lecz także przyjrzenia się, jak wygląda praca przy ulu.

Chociaż w trakcie imprezy można będzie kupić miody prosto z pasieki, organizatorzy podkreślają, że nie ma ona charakteru handlowego.

– To nie jest zwykły festyn, który wypełniony będzie straganami – wyjaśnia Remigiusz Reszka z Koła Pszczelarzy Rudna, organizator wydarzenia. – Przede wszystkim będziemy pokazywać, w jaki sposób wytwarza się miód, jakiego sprzętu do tego używamy i jak należy traktować pszczoły.

Gminne Święto Miodu rozpocznie się od otwartego szkolenia dla pszczelarzy profesjonalnych i amatorów. Każdy będzie mógł dowiedzieć się, jak założyć i prowadzić pasiekę. Na towarzyszącej warsztatom wystawie pokazane zostanie wyposażenie niezbędne do hodowli pszczół. Obowiązkowym punktem programu będzie oczywiście degustacja miodów. Fachowcy podpowiedzą też, co brać pod uwagę wybierając gatunek słodkiego przysmaku. Dużą atrakcją będzie z pewnością pokaz miodobrania.

Sympatyczne owady posłużą jako motyw konkursów dla dzieci i dorosłych. Pszczelarze zachęcą mieszkańców m.in. do samodzielnego konstruowania ramek do miodu. Całe wydarzenie zorganizowane zostanie przy Chobieńskim Ośrodku Kultury, a zakończy je miodowa biesiada przy muzyce.

W gminie Rudna zarejestrowanych jest 21 pszczelarzy, którzy produkują miody lipowe, spadziowe, gryczane i wielokwiatowe. Ich pomysł na organizację Święta Miodu związany jest z problemami, które dotykają całą branżę pszczelarską. Od kilku lat owady te wymierają na skutek zmian w ekosystemie, chorób i chemikaliów używanych podczas uprawy roślin. Pokazując kulisy produkcji miodu, lokalni hodowcy chcą uświadomić mieszkańcom, jak ważną rolę pełnią pszczoły w środowisku naturalnym.


POWIĄZANE ARTYKUŁY