Skansen zaprasza

98

Prawdziwa perełka regionu, potężna inwestycja uhonorowana tytułem „Turystyczne Odkrycie 2012” roku w kategorii skanseny i muzea, obiekt na miarę XXI wieku, który idealnie oddaje atmosferę średniowiecznej osady górniczej. Wszystko to w leśnej oprawie pięknego parku krajobrazowego Chełmy. Mowa o Skansenie Górniczo-Hutniczym w Leszczynie z nowoczesną bazą noclegową, gastronomiczną i dydaktyczną. Zaprasza on mieszkańców powiatu lubińskiego, aby odwiedzili to niezwykłe miejsce.

Na funkcje leszczyńskiego skansenu składają się ciekawe i różnorodne formy pobytu dostosowane do wymogów i potrzeb gości. Zarówno tych indywidualnych, jak i grup szkolnych czy firm.

Najwięcej uwagi poświęca się tu edukacji, a przede wszystkim bliższemu poznaniu historii miedzi śląskiej. Wszak Leszczyna i sąsiadujące z nią Prusice i Wilków to kolebka górnictwa i hutnictwa na naszych ziemiach. To właśnie tutaj prawie 800 lat temu rozpoczęto wydobycie tego cennego kruszcu.

Spacerując po ścieżce dydaktycznej Synklina Leszczyny, poznamy nie tylko bogatą historię i relikty dawnego górnictwa, ale również zgłębimy naszą wiedzę z zakresu geologii oraz niepowtarzalnej przyrody występującej na terenie niecki leszczyńskiej. W ramach zajęć dydaktycznych odbywają się także pokazy starych zawodów. Każdy turysta może samodzielnie wybić pamiątkową monetę, wyczerpać papier dawnymi metodami czy pokręcić żarnami. Obowiązkowym punktem edukacji jest wejście do Izby Tradycji Górniczo-Hutniczych, gdzie znajdują się liczne zbiory lamp górniczych, barbórkowych kufli, miedzianych eksponatów itp.

Skansen wyposażony jest w nowoczesną salę konferencyjna mogącą pomieścić 150 osób, znakomicie nadającą się do organizacji rozmaitych imprez okolicznościowych, od szkoleń i kursów począwszy na weselach skończywszy. Jest też tradycyjna karczma chłopska i sala rycerska, w których można dogodzić każdemu podniebieniu. To za sprawą kuchni serwującej smakowite specjały staropolskie i nie tylko. Zjeść można w środku, ale też na zewnątrz w przepięknej scenerii XIX-wiecznych pieców wapienniczych.

Kompleksowa informacja dotycząca skansenu, warunków pobytu, noclegu, edukacji itp. znajduje się na stronie internetowej www.dymarkikaczawskie . Profil skansenu znaleźć można też na Facebooku.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY