Skąd my się znamy?

78

Kolejna 76. wystawa z cyklu „Ludzie z pasją” to wystawa malarstwa Kazimierza Maciejewskiego „Skąd my się znamy”. To wystawa cyklu portretów oraz postaci historycznych. Ekspozycję można obejrzeć w Multimedialnym Centrum Informacji Szkoły Podstawowej w Rudnej.

Kazimierz Maciejewski to emerytowany górnik, pochodzący z Polkowic, a od 25 lat mieszkaniec Radoszyc w gminie Rudna. Malarstwem interesuje się od dziecka. Jest samoukiem, a talent do sztuki malarstwa odziedziczył po swoim ojcu, który również malował piękne obrazy i należał do Leszczyńskiego Klubu Plastyków Amatorów. Pan Kazimierz maluje portrety, pejzaże, kwiaty oraz architekturę, sięga również po wątki fantastyczne. Jego obrazy to zwykle oleje malowane na płótnie oraz płycie pilśniowej.

Najstarszy obraz pana Maciejewskiego liczy 60 lat. Jest to portret mężczyzny w kapeluszu. Pomysły do tematyki swojego malarstwa czerpie z czasopism, starych kalendarzy oraz z Internetu. Jeden z jego obrazów „Wizerunek Maksymiliana Kolbe” został namalowany do kościoła w Polkowicach.

Kazimierz Maciejewski

Artysta chętnie dzieli się swoją wiedzą i talentem malarskim, prowadził również warsztaty w Chobieńskim Ośrodku Kultury, ucząc podstaw sztuki malarskiej. W planach ma namalowanie cyklu bukietów „Kwiaty”, cyklu architektury pt. „Zaułki – zachowaj w pamięci”, oraz cyklu historycznego, który zapoczątkował obrazem „Stańczyk” – reprodukcją słynnego obrazy Jana Matejki, którego pełny tytuł brzmi: „Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska”. Pan Kazimierz obecnie jest w trakcie malowania drugiego obrazu z tego cyklu, a będzie nim „ Rejtan” – upadek Polski”, który należy do najbardziej znanych obrazów Jana Matejki. Uważany jest za dzieło dokumentujące patriotyzm i gotowość do obrony ojczyzny.

– Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia wystawy w godzinach pracy biblioteki – zachęcają pracownicy Multimedialnego Centrum Informacji Szkoły Podstawowej w Rudnej.

Fot. Multimedialne Centrum Informacji Szkoły Podstawowej w Rudnej