Sentymentalny memoriał z rywalizacją sportową w tle

1141

– Niezależnie czy z małym, czy z dużym rozmachem, ale zawsze będziemy organizować ten memoriał co roku ku pamięci naszej koleżanki Iwony – podkreśla Paweł Sikora, prezes Stowarzyszenia Miłośników Gór, a więc klubu, do którego należała tragicznie zmarła wspinaczka. Już po raz szósty mieliśmy okazję to uczestnictwa w memoriale, gdzie wspinacze z całej Polski próbowali zdobyć 34 metry szczęścia, jak mawiała o Kielichu Iwona Buczek.

Stowarzyszenie Miłośników Gór w Lubinie przygotowało moc atrakcji dla samych sportowców, ale także obserwatorów. Przez cały dzień można było przyjść pod byłą wieżę ciśnień i dopingować wspinaczy, samemu spróbować swoich sił na mniejszej sztucznej ściance z chwytami, wzmocnić się ciepłym domowym posiłkiem, zarejestrować się w bazie DKMS czy pomóc potrzebującym oddając krew, dzięki klubowi HDK PCK „Serce Górnika”.

– Świadomość pomagania innym wśród ludzi jest coraz większa i coraz więcej osób decyduje się na ten wspaniały gest – podkreśla Sylwia Styś z klubu HDK PCK.

Pierwszą panią na drodze eliminacyjnej, która zdobyła Kielich okazała się Ola Poszytek. – To już czwarty raz, jak jestem na memoriale, ale po raz pierwszy jako seniorka. Najważniejsze w turnieju jest oczywiście upamiętnienie naszej koleżanki, rywalizacja sportowa schodzi zupełnie na plan dalszy – podkreśla zawodniczka z Legnicy.

Siedem dróg, a co roku z niespodziankami. Przygotowaniem zajmuje się za każdym razem Marcin Wszołek. Wspinacze są zawsze zadowoleni z wyzwań, jakie przed nimi stawia konstruktor.

– Ogólnie we wspinaniu jest tak, że w Polsce mamy bardzo mało tak wysokich obiektów, jak Kielich, więc jest to wielka radość, że można się powspinać. W Lubinie jestem po raz pierwszy, gdyż tak w ogóle to jestem z Krakowa i niestety jest to jakiś dystans i trzeba się naprawdę zorganizować, aby wyprawa się udała. Nie żałuję, że pojawiłam się tutaj i już chcę przyjechać w przyszłym roku. Drogi są świetnie nakręcone. Marcin Wszołek, brawa dla niego – komentuje Maja Rutka, która zwyciężyła w kategorii kobiet.    

Zmagania na lubińskim Kielichu trwały cały dzień. Dzięki TV Regionalna.pl, można było na żywo wysłuchać wielu osób związanych ze środowiskiem wspinaczy, a także zaproszonych gości, jak Ewa Barańska, która promowała formę aktywności fizycznej jaką jest joga.

– W tej chwili do jogi trafiają osoby w średnim wieku. Pierwszego, czego ludzie szukają w jodze to sposobu na pozbycie się bólu kręgosłupa, a to częsta przypadłość w dzisiejszych czasach, głównie przez siedzący tryb pracy. Z czasem ta aktywność fizyczna bardziej nas zajmuje i joga daje wiele relaksu mentalnego.

Ważnym motywem, o którym na antenie TV Regionalna.pl rozmawiał redaktor Mariusz Babicz z Marcinem Królakiem, honorowym prezesem SMG Lubin, było zagospodarowanie terenu wokół Kielicha, a także nieco zmiany konstrukcyjnej samej wieży ciśnień.

– Chcemy wrócić do korzeni historycznych, kiedy na miejscu Kielicha stał wspaniały wiatrak. Konstrukcją szklaną jaką planujemy przykryć obiekt w przyszłości, będzie on właśnie przypominał wspomniany wiatrak. Memoriały będziemy kontynuować. To rzecz oczywista. Plan zakłada także obiekty sportowe dla osób niepełnosprawnych jak boiska do boccia. Kielich to wyjątkowe miejsce, gdzie wspinali się Łukasz Świrk, Lucie Hrozová czy Tomasz Oleksy. Chcemy, aby było takie nadal – podkreśla Marcin Królak.

Dekoracji najlepszych dokonywali członkowie zarządu SMG Lubin, a także Bogusława Potocka, przewodnicząca rady miejskiej w Lubinie. Memoriał zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Gór w Lubinie, a Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Polski Związek Alpinizmu. Podczas Memoriału odbywa się Meeting Highline’owy. Taśmę rozpięto pomiędzy dwoma wieżowcami na odległość aż 180 metrów. Przejście tego dystansu na wysokości ponad 30 metrów niezwykle trudne, a nie ułatwiał tego wiatr i deszcze.

Kategoria kobiet:
1.Maja Rudka
2.Maja Miezianko
3.Barbara Ciszyńska

Kategoria mężczyzn:
1.Wojciech Pełka
2.Marek Pobran
3.Paweł Kaczała

Kategoria dziewcząt:
1.Karolina Juszczak
2.Antonina Wiśniowska
3.Jadwiga Kęsy

Kategoria chłopców:
1.Kajetan Pacześniak
2.Patryk Kuc
3.Janek Piechociński

SMG Lubin Kobiety
1.Ola Jeremiejko
2.Patrycja Kowalska

SMG Lubin Mężczyźni
1.Mateusz Piechota
2.Kacper Dulik
3.Stanisław Barabaś

Fot. Mariusz Babicz