Seniorzy coraz częściej nie dają się nabrać, ale nie wszyscy…

893

Choć coraz więcej starszych osób wie, jak się zachować i nie daje się nabrać, to wciąż zdarzają się seniorzy, którzy tracą oszczędności życia przez oszustów. Lubińska policja po raz kolejny ostrzega przed złodziejami, którzy potrafią podszyć się pod wnuczka, hydraulika, pracownika spółdzielni mieszkaniowej czy gazowni, a także udawać policjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego czy pracowników MOPS-u lub ZUS-u.

Fot. Pixabay

– Z policyjnych danych wynika, że większa część seniorów reaguje prawidłowo. Odkłada słuchawkę i dzwoni do członka rodziny, za którego przestępca się podaje, lub do spółdzielni mieszkaniowej, potwierdzając czynności remontowe czy administracyjne. Starsze osoby są coraz bardziej świadome i czujne. Przez cały czas należy jednak przypominać o zasadach bezpieczeństwa i nie tracić czujności, gdyż oszuści tylko czekają, aby wykorzystać okazję i okraść starsze osoby. Mimo wielu intensywnych działań policji, nadal zdarzają się przypadki, gdzie oszuści podstępem kradną oszczędności całego życia naszym babciom lub dziadkom – mówi aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej policji.

Dla własnego bezpieczeństwa, szczególnie seniorzy, powinni zachować czujność i ostrożność, zwłaszcza wobec osób, które zapraszają do swojego mieszkania. Pamiętajmy, policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Zaś jeśli faktycznie w naszym bloku trwają jakieś prace konserwacyjne, zwykle taka informacja jest wywieszona na klatce schodowej przez administratora budynku z dużym wyprzedzeniem. Ważne też, by zawsze sprawdzić, gdy ktoś podając się za członka rodziny dzwoni i prosi o pieniądze. Najprościej będzie skontaktować się z osobą, za którą podaje się dzwoniący i zapytać.

Przede wszystkim nigdy nie należy wpuszczać do swojego domu obcych, dopóki nie potwierdzimy, że są przedstawicielami podawanej przez siebie instytucji.

– Zawsze potwierdzajmy dane każdej osoby, którą wpuszczamy do naszego mieszkania, przypadkowo pukającej do naszych drzwi. Jeżeli już wpuściliśmy obcego do naszego mieszkania, nie spuszczajmy go z oczu. Oszuści tylko czekają na chwilę naszej nieuwagi – przestrzega policjantka.

Policjanci radzą, by zawsze informować ich o każdej próbie oszustwa.

– W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, należy niezwłocznie powiadomić policję, dzwoniąc pod numer 112. Dużą pomocą będzie zapamiętanie jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, względem której mamy podejrzenia – mówi aspirant sztabowy Serafin.


POWIĄZANE ARTYKUŁY