Seniorom po raz kolejny pomogą opaski i wolontariusze

1885

Już po raz trzeci starsi lubinianie będą mogli skorzystać z programu wsparcia seniorów prowadzonego przez miasto. W jego ramach oferowana jest pomoc wolontariuszy oraz opaski telemedyczne. – Korpus Wsparcia Seniorów się sprawdził. To idealna forma pomocy osobom starszym, samotnym i schorowanym. Dlatego rada miejska podjęła uchwałę o jego kontynuacji – mówi przewodnicząca lubińskiej rady miejskiej Bogusława Potocka. W tej chwili poszukiwani są seniorzy, którzy chcieliby wziąć udział w tym projekcie.

Bogusława Potocka, przewodnicząca lubińskiej rady miejskiej

Tak jak dotychczas projekt Korpus Wsparcia Seniorów realizowany będzie dzięki pozyskanemu przez miasto wsparciu z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 20 procent kosztów Lubin pokryje z własnego budżetu.

– Niestety społeczeństwo się starzeje. Ten program jest potrzebny. Nasi seniorzy przyznają, że daje im poczucie bezpieczeństwa. Tym razem mogą wziąć w nim udział osoby już od 60. roku życia. Zniknął wymóg samotnego mieszkania – dodaje Bogusława Potocka.

Opaski telemedyczne

Tak jak rok i dwa lata temu, grupa seniorów z Lubina otrzyma bezpłatnie opaski telemedyczne, które monitorują funkcje życiowe noszącego i w razie potrzeby automatycznie połączą się z osobą, która udzieli pomocy. Tym razem rozdysponowanych zostanie 100 takich opasek.

– Opaski mają kilka dogodności, które umożliwiają bezpieczniejsze funkcjonowanie seniorów. Jest to na przykład sensor upadku. Gdy senior, który ma taką opaskę na ręku, upadnie, automatycznie odzywa się ratownik medyczny i pyta o sytuację. Jeśli niezbędna jest pomoc, wzywa albo karetkę, albo najbliższą rodzinę – wyjaśnia Edyta Szeliga, kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior. – Seniorzy, którzy oddawali te opaski – bo niestety jest to program i w grudniu musieliśmy te opaski od seniorów odebrać – udzielali pozytywnych informacji zwrotnych. Czuli się dużo bezpieczniej, reakcja ratowników była bardzo szybka, pomocna, czuli, że mają wsparcie – przyznaje.

Edyta Szeliga, kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior

Teraz opaski czekają na nowych użytkowników. Chętni seniorzy, mogą się zgłaszać do Domu Dziennego Pobytu Senior przy ul. Sienkiewicza 3, który jako jednostka podległa MOPS-owi realizuje program na zlecenie miasta. Można przyjść osobiście lub zadzwonić pod numer 76 746 83 61 i 782 704 400.

– Zachęcamy do kontaktu. Z uwagi, że pułap wiekowy został obniżony, chcemy dotrzeć do osób po 60. roku życia, które wcześniej nie korzystały z tej formy pomocy. Obecnie zbieramy informacje o chętnych, o ich stanie zdrowia. Zainteresowanym udzielimy wszelkich informacji – mówi Edyta Szeliga, dodając, że do rozdysponowania jest 70 opasek z poprzednich edycji programu i 30 nowych z dodatkowymi funkcjami.

– Choć ministerstwo w tym roku pomniejszyło Korpus Wsparcia Seniorów o usługi wolontariuszy, lubińska rada miejska postanowiła je utrzymać. Dlatego szukamy też osób chcących pomóc innym jako wolontariusze oraz starszych, którzy chcieliby z takiej pomocy skorzystać – dodaje kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior.

W ubiegłym roku seniorom pomagało 18 wolontariuszy: robili drobne zakupy, chodzili po lekarstwa, pomagali załatwiać sprawy urzędowe, wizyty u lekarza, zabierali na wspólny spacer czy po prostu odwiedzali, by porozmawiać. Część z tych osób również w tym roku będzie pomagać jako wolontariusze, ale przydarzą się również nowi.

– Jesteśmy otwarci na kolejne osoby, bo zgłaszających się seniorów jest coraz więcej. Myślę też, że przy większej liczbie wolontariuszy, będziemy mogli rozszerzyć zakres usług. Już nie tylko pomagać osobom starszym, ale również niepełnosprawnym – dodaje Szeliga.

Wolontariuszem może zostać każda osoba pełnoletnia. Uczniowie, którzy nie skończyli jeszcze 18. roku życia, a chcieliby pomagać, muszą mieć zgodę rodziców.

– Bardzo często jest to po prostu przyjacielska rozmowa. Najczęściej te osoby odwiedzają się raz w tygodniu. Tak naprawdę zakres czynności pozostawiamy do wyboru dwóm stronom: wolontariuszowi i osobie, która tej pomocy potrzebuje – mówi o wolontariacie kierownik DDP Senior, zapraszając do kontaktu i kandydatów na wolontariuszy, i seniorów potrzebujących wsparcia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY