W Niedzielę Palmową, 20 marca, już po raz szósty mieszkańcy Ścinawy mieli okazję spędzić wolny czas w klimacie ludowym podczas Kaziuków, popularnego święta wywodzącego się ze zwyczajów kresowych z Litwy i Białorusi.
Ważnym elementem tego wydarzenia był kaziukowy jarmark, który w tym dniu na terenach wokół Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie tętnił życiem już od wczesnych godzin porannych. Na straganach swoje produkty i rękodzieła wystawiali lokalni twórcy, organizacje pozarządowe, również szkoły i sołectwa. Stoiska przepełnione były pachnącymi wypiekami, przekąskami oraz innymi świątecznymi smakołykami. Każdy mógł kupić ręcznie wykonane palmy, pisanki, stroiki, koszyczki czy kurczaczki.
Tegoroczną galę uroczyście otworzył burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła, któremu na scenie podczas inauguracji towarzyszył starosta lubiński Adam Myrda. Obaj panowie przywitali obecnych na sali mieszkańców oraz przybyłych gości. Złożyli również życzenia z okazji zbliżających się świąt oraz zaprosili do wspólnych obchodów tego kresowego wydarzenia.
Na Ścinawskich Kaziukach pojawili się również miejscowi radni, sołtysi z terenu gminy Ścinawa. Artystyczne występy śledził również nowy komendant Komisariatu Policji w Ścinawie Janusz Światowski wraz z małżonką. Nie mogło zabraknąć gospodarza miejsca, czyli dyrektora ośrodka kultury Kamili Grabki-Levin oraz lokalnych przedsiębiorców.
Przedświąteczną imprezę rozpoczęły występy laureatów wokalno-instrumentalnego konkursu „Ludowe Talenty”, który odbył się w minionym tygodniu. Na scenie zaprezentował się także Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej, działający przy CTiK.
Specjalnie z okazji Kaziuków do Ścinawy przyjechał białoruski muzyk oraz multiinstrumentalista Zmicier „TODAR” Wajciuszkiewicz, który podczas swojego występu porywał do wspólnego śpiewu zgromadzoną publiczność.
W przerwach pomiędzy kolejnymi artystycznymi atrakcjami wręczono nagrody za udział w kaziukowych konkursach. Dwa pierwsze miejsce w konkursie zatytułowanym „Stół Wielkanocny” otrzymały sołectwa Przychowa oraz Dąbrowa Środkowa i Dolna, które jako jedyne zgłosiły się do udziału w tej rywalizacji. Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy stroik wielkanocny. Jego wyniki były następujące:
– w kategorii sołectwa i grupa: I miejsce sołectwo Zaborów, II Warsztaty Terapii Zajęciowej „Uśmiech” w Ścinawie, a III sołectwo Dąbrowa Środkowa i Dolna;
– w kategorii szkoły podstawowe, klasy I-III: I miejsce Filip Maślany, II Oliwia Gluma, III lokata dla Mileny Podbuckiej, wyróżnienia otrzymały: Alicja Chmielowska oraz Maja Mazur;
– w kategorii szkoły podstawowe, klasy IV-VI: I miejsce Katarzyna Golańska, II Julia Chirowska, natomiast III Dawid Krężel.
Atrakcją kaziukowych obchodów był także występ „Kabaretu na Jednej Nodze”, który okolicznościowym skeczem wprowadził nutkę humoru oraz rozbawił zgromadzoną publiczność.
Na finał Ścinawskich Kaziuków wystąpił zespół Łysa Góra, finalista telewizyjnego show „Mam Talent”.
Inne atrakcje, które towarzyszyły imprezie to: warsztaty oraz animacje dla dzieci, kuglarze uliczni i kataryniarz, a także loteria fantowa, z której dochód zostanie przeznaczony na letni wypoczynek najuboższych dzieci z terenu miasta i gminy Ścinawa.
W tym dniu w Ścinawie, mimo niepogody, wszystko było kolorowe, pachnące i wiosenne.