Sanepid ocenił jakość wody w gminie

40

Zła jakość wody w gminie, na którą uskarżali się mieszkańcy, była krótkotrwała i incydentalna. Jedynie trzy próbki wody na ponad 400 pobranych budziły zastrzeżenia sanepidu. Podejmowane działania naprawcze odniosły skutek, a kolejne próbki potwierdziły, że woda spełnia wszelkie kryteria przydatności. Ocena końcowa Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubinie jest jednoznaczna – w roku 2016 woda w gminie Lubin była przydatna do spożycia przez ludzi.

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Podczas badania jakości wody sanepid wziął pod lupę 10 wodociągów sieciowych, które zaopatrują mieszkańców gminy Lubin. Do badań pobrano próbki wody z wodociągów Goli, Liśca, Siedlec, Pieszkowa, Niemstowa, Karczowisk, Składowic, Obory, Bolanowa oraz z wodociągu Energetyki.

Do badań mikrobiologicznych łącznie pobrano 206 próbek, z kolei do badań fizykochemicznych – 234 próbki. Sanepid zakwestionował jedynie trzy próbki. Z wodociągów Karczowiska, Niemstów i Siedlce ze względu na pojedyncze przekroczenia parametrów bakteriologicznych oraz ze względu na ponadnormatywną zawartość chloru w wodociągu Gola i mętności w wodociągu Karczowiska i Obora.

Jak podkreśla stacja, stwierdzone przekroczenia parametrów występowały krótkotrwale i incydentalnie. W przypadku każdego przekroczenia, zarządzający wodociągami natychmiast podejmował działania naprawcze, a poprawę jakości wody, potwierdziły pobrane próbki.

Po analizie wyników badań wody, PPIS w Lubinie stwierdza, że w 2016 roku woda na terenie gminy Lubin była przydatna do spożycia przez ludzi.


POWIĄZANE ARTYKUŁY