Samorządy sprawnie wypłacają 500 plus

219

Choć samorządy mają trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku o wypłatę świadczenia 500 plus, to praktyka pokazuje, że robią to znacznie szybciej; do końca lipca gminy rozpatrzyły ponad połowę złożonych wniosków – zauważa Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Fot. Pixabay

Jak poinformowała minister Bożena Borys-Szopa, do końca lipca świadczenie wychowawcze otrzymało ponad 1,08 mln dzieci, a łączna kwota wypłat to 540 mln zł.

– W skali całego kraju już prawie wszystkie gminy wypłacają świadczenia. W województwach kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim wszystkie gminy wpłaciły już 500+ dla rodzin. Dziękuję tym samorządom, które odpowiedziały na mój apel o zwiększenie częstotliwości wypłat do kilku w miesiącu. To bardzo ważne dla rodzin zwłaszcza w okresie wakacyjnym, a także w związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego – mówi minister Borys-Szopa.

Od 1 do 31 lipca wydano decyzje w stosunku do 58 proc. złożonych wniosków.

– Oznacza to, że gminy wydały blisko 1,5 mln informacji. Aż w 10 województwach udział wydanych informacji w liczbie wniosków jest wyższy od przeciętnej, największy odnotowano w województwie świętokrzyskim 70 procent – podkreśla minister rodziny.

Najwięcej wypłat w stosunku do złożonych wniosków zanotowano w woj. lubelskim (56 proc.), świętokrzyskim (50 proc.) i pomorskim (49 proc.).

Szefowa MRPiPS zaznacza również, że po pierwszym miesiącu, kiedy wnioski o 500 plus można było składać jedynie online – możemy śmiało powiedzieć, że budujemy z polskimi rodzinami Polskę cyfrową – dodaje.

Drogą cyfrową napłynęło ponad 2,67 mln wniosków, co stanowi ponad 60 proc. szacowanej liczby rodzin, która zostanie objęta programem od lipca 2019 r. (4,4 mln). Najwięcej wniosków online złożono w woj. mazowieckim (ponad 437 tys.), śląskim (356,8 tys.) oraz wielkopolskim (ponad 261,9 tys.).

Resort zauważa, że Polacy chętnie wnioskują online również o świadczenie „Dobry start”. Do tej pory złożono już ponad 1,68 mln wniosków o to świadczenie. Najwięcej w woj. mazowieckim (ponad 258,5 tys.) oraz śląskim (ponad 234 tys.).

Źródło: kurier.pap.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY