Przedstawiciele sejmiku województwa dolnośląskiego na zaproszenie włodarzy miast, obwodów i deputowanych z Rady Najwyższej Ukrainy odwiedzili tereny, które niedawno objęte były walkami z rosyjskim agresorem. Delegacja dostarczyła również niezbędną pomoc humanitarną.
Dolnośląska delegacja była pierwszą taką wizytą samorządową w skali całego kraju, która udała się do Ukrainy. W Winnicy złożono kwiaty i znicze pod tablicą upamiętniającą Polaków zamordowanych przez komunistów, a także pod tablicą pamiątkową na miejscowym dworcu kolejowym, na którym w przeszłości doszło do spotkania marszałka Piłsudskiego z hetmanem Petlurą.
– Byliśmy również w Buczy i w Irpieniu, gdzie mogliśmy przekonać się na własne oczy, jakich zniszczeń dokonali Rosjanie. Wiele z tych budynków, a zwłaszcza budynki placówek oświaty są nie do uratowania – informował wicemarszałek województwa Grzegorz Macko.
Wicemarszałek podzielił się również swoimi rozmowami z mieszkańcami tamtejszych rejonów, którzy są wdzięczni polskiemu narodowi za ogromne wsparcie humanitarne, militarne i polityczne.
– Na każdym kroku spotykaliśmy z ogromnym wyrazem podziękowań dla Polaków, za to, jak wspieramy Ukrainę w walce o niepodległość. Żołnierze ukraińscy chwalili sprzęt, jaki Polska dostarcza Ukrainie. W efekcie rozmów uzyskaliśmy również cenne informacje o kierunkach wsparcia na przyszłość – dodał Grzegorz Macko.
Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski z kolei podkreślał. – Dla naszych ukraińskich partnerów nasz przyjazd miał również znaczenie podtrzymujące na duchu. Ważne jest to, aby wysyłać sygnał, że nie są pozostawieni samym sobie. Spotkaliśmy się z dużą przychylnością i wdzięcznością za to, co robią Polacy.
Delegacja odbyła również wizytę w Krzywym Rogu, gdzie spotkała się ze współpracownikami Prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego, który pochodzi właśnie z tego miasta.
– Na własne oczy widzieliśmy efekty terroryzmu, jaki jest stosowany przez rosyjskie wojska. Jednak wbrew intencjom agresorów to jedynie motywuje Ukraińców do dalszej walki o wolność – kończy wicemarszałek.
Samorząd województwa w ostatnich miesiącach przeznaczył szerokie wsparcie na rzecz uchodźców z Ukrainy, którzy zdecydowali się przyjechać właśnie na Dolny Śląsk. W ostatnich dniach uruchomiony został kolejny program wsparcia w ramach środków Interreg na kwotę ponad 3 milionów złotych. Wcześniej z budżetu województwa oraz ze środków unijnych będących w dyspozycji samorządu uruchomiono wielomilionowe programy wsparcia dla uchodźców będących na Dolnym Śląsku. Wspólnie z partnerami społecznymi organizowano także zbiórki i kupowano sprzęt medyczny, który trafił na Ukrainę, między innymi do obwodu dniepropietrowskiego, będącego regionem partnerskim Dolnego Śląska.
Źródło: umwd.dolnyslask.pl