Samorządowcy szukają pomocy w mediach

16

Stop odkrywce – mówią zgodnie wójtowie gmin Lubin, Ruja, Kunice, Ścinawa, Miłkowice i Prochowice, w liście skierowanym do mediów ogólnopolskich. Poprzez taką formę kontaktu samorządowcy chcą zwrócić uwagę na problem budowy kopalni, z jakim przyszło im się zmierzyć.

 

„Czujemy się w obowiązku poinformować opinię publiczną o możliwości wybuchu konfliktu pomiędzy lokalnymi społecznościami a rządem RP” – czytamy w treści pisma. Oprócz mediów lokalnych, które na bieżąco informowane są o poczynaniach samorządowców, tym razem pismo skierowano też do telewizji TVP, TVN, TVN 24, POLSAT, czy gazet Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, Dziennik, Wprost , Polityka i Newsweek.

„Zarzewiem sporu stały się odgrzane po latach plany budowy (…) odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, (…) którym to planom razem z przytłaczającą większością obywateli naszych gmin jesteśmy przeciwni! (…) Uważamy, że należy odłożyć taką decyzję na dalsze lata dla przyszłych pokoleń, kiedy z pewnością zostaną odkryte i wdrożone technologie bezinwazyjne, nie naruszające środowiska naturalnego pozostające w harmonii i zgodzie z tym środowiskiem, którego ochrona jest zadaniem własnym gmin. Uważamy też, że nie należy niemal z dnia na dzień wprowadzać ochrony złoża, co może się stać już w 2010 roku! Oznaczać ona będzie stagnację i zupełnie uniemożliwi, bardzo dynamiczny aktualnie, rozwój gmin. Obecnie jednak bez konsultacji z zainteresowanymi, tylnymi drzwiami usiłuje się przeprowadzić takie zapisy w procedowanych projektach ustaw (…), które wyeliminują głos samorządów (…). Jest to w naszej opinii naruszenie zasad samodzielności jednostek samorządu terytorialnego, a w konsekwencji art. 165 ust.2 Konstytucji RP- grzmią samorządowcy.

Wójtowie i burmistrzowie gmin zagrożonych odkrywką liczą, że poruszenie problemu na łamach mediów ogólnopolskich, a tym samym dotarcie do szerszej rzeszy odbiorców pomoże im przekonać rząd o zaprzestaniu działań zmierzających do budowy kopalni. Z tego względu zdecydowali się też na organizację jutrzejszego protestu w Karczowiskach, czyli dokładnie pośrodku złoża. Co pół godziny wraz z mieszkańcami samorządowcy będą blokować drogę relacji Lubin-Legnica i wręczać przejeżdżającym kierowcom ulotki informacyjne.

 

Poniżej treść listu otwartego lokalnych samorządów:

Redaktorzy Naczelni Mediów
Ogólnopolskich i Regionalnych

Szanowni Państwo,
Czujemy się w obowiązku poinformować Panią/Pana Redaktora, a za Waszym pośrednictwem opinię publiczną, o możliwości wybuchu nowego konfliktu pomiędzy lokalnymi społecznościami, które reprezentujemy a rządem RP.
Zarzewiem sporu stały się odgrzane po latach plany budowy na terenie sześciu gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa i częściowo Prochowice, odkrywkowej kopalni węgla brunatnego (złoże “Legnica”) w ramach opracowywanej obecnie “Polityki Energetycznej Polski do 2030 roku”, którym to planom razem z przytłaczającą większością obywateli naszych gmin jesteśmy przeciwni !
W żaden sposób nie można posądzić nas o to, że jesteśmy przeciw rozwojowi gmin i naszego regionu, także poprzez budowę kopalni ale nie chcemy „rozwoju” za pomocą odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, najbardziej dewastującej środowisko, najbardziej też je zanieczyszczającej.
Uważamy, że należy odłożyć taką decyzję na dalsze lata dla przyszłych pokoleń, kiedy z pewnością zostaną odkryte i wdrożone technologie bezinwazyjne, nie naruszające środowiska naturalnego pozostające w harmonii i zgodzie z tym środowiskiem, którego ochrona jest zadaniem własnym gmin.
Uważamy też, że nie należy niemal z dnia na dzień wprowadzać ochrony złoża, co może się stać już w 2010 roku ! Oznaczać ona będzie stagnację i zupełnie uniemożliwi, bardzo dynamiczny aktualnie, rozwój gmin. Obecnie jednak bez konsultacji z zainteresowanymi, tylnymi drzwiami usiłuje się przeprowadzić takie zapisy w procedowanych projektach ustaw (np. prawo geologiczne i górnicze, ustawa o gospodarce nieruchomościami), które wyeliminują głos samorządów, faktycznie pozbawiając je możliwości podejmowania decyzji, a sprawy związane z np. zagospodarowaniem złóż przekazując w ręce administracji górniczej.
Jest to w naszej opinii naruszenie zasad samodzielności jednostek samorządu terytorialnego, a w konsekwencji art. 165 ust.2 Konstytucji RP.
A przecież cytując Prezydenta RP „Samorządy są fundamentem i jednym z najważniejszych ośrodków umacniających społeczeństwo obywatelskie, bez których olbrzymiej twórczej energii, jaką wyzwoliła reforma samorządowa nie byłoby dzisiejszej Polski”.
Nie jest też powszechnie wiadome, że przymusowe wykupy ziemi i budynków mogą rozpocząć się w 2011 r. a wykop pod odkrywkę w roku 2014 co oznacza, że już wtedy cały obszar złoża na terenie wszystkich gmin, na których się ono znajduje musi być pusty ! Wywłaszczenia, z chwilą podjęcia decyzji o budowie odkrywkowej kopalni węgla, zgodnie z projektem ustawy o gospodarce nieruchomościami mogą nastąpić w ciągu zaledwie dwóch miesięcy i to z rygorem natychmiastowej wykonalności. Oznacza to zabranie działek wraz z domami i zabudowaniami bez względu na to czy ich właściciel zgodzi się na proponowane odszkodowanie czy nie !
Jesteśmy rozgoryczeni tym, że po 20. latach istnienia wolnej, demokratycznej
i samorządnej Polski po ponad 19. latach od wejścia w życie ustawy o samorządzie gminnym
w tak brutalny sposób usiłuje się wprowadzić wątpliwej jakości projekty mogące skutkować fizyczną likwidacją całych gmin, zniszczeniem nowoczesnej infrastruktury budowanej z wielkim wysiłkiem przez ostatnie lata, nieodwracalną dewastacją środowiska oraz ludzkimi tragediami spowodowanymi przymusowymi wysiedleniami. Przekonani jesteśmy, że nie tak powinny wyglądać relacje pomiędzy lokalnymi społecznościami, a władzami centralnymi.
Nie jest prawdą, że archaiczna odkrywkowa metoda wydobycia węgla brunatnego jest jedyną możliwością uniknięcia kryzysu energetycznego w Polsce są przecież alternatywne metody pozyskiwania energii w tym energia jądrowa, na którą postawiły wysoko rozwinięte kraje Europy Zachodniej. Czy znowu musimy być jako naród mądrzy po szkodzie ? !
Zwracamy się zatem z prośbą o wsparcie naszej inicjatywy, jaką jest przeprowadzenie referendum w sprawie budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na terenie naszych gmin oraz poinformowanie szerokiej opinii o celach i motywach jakie nam przyświecają.
Referendum, jako najwyższy przejaw demokracji bezpośredniej, zaplanowaliśmy w jednym terminie tj. na 27 września br., tak aby nasz wspólny głos, głos kilkudziesięciu tysięcy osób zagrożonych wysiedleniem lub perspektywą wegetacji obok sięgającego 200 m w głąb ziemi kopalnianego wyrobiska został uwzględniony i wysłuchany. 29 lipca br., uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego zostały jednocześnie przyjęte przez Rady wszystkich sześciu naszych gmin.
Odrzucenie przez rządzących woli mieszkańców byłoby przejawem skrajnej arogancji
i nieliczenia się z demokratycznie wyrażoną wolą obywateli i wyborców. Mogłoby też stać się początkiem niekontrolowanego społecznego protestu przed czym głośno przestrzegamy !
Nie sądzimy, aby chcieli Państwo stanąć po stronie likwidatorów samorządności, jednej z niewielu udanych reform jakie udało się przeprowadzić na początku transformacji ustrojowej.
Mamy nadzieję, że ewentualne życzliwe wsparcie dla naszego stanowiska i argumentów przyniesie pozytywny skutek zarówno dla społeczności lokalnej, zagrożonych odkrywką gmin i naszego wspólnego dobra jakim jest wolne i demokratyczne Państwo Polskie.


POWIĄZANE ARTYKUŁY