S3 wreszcie otwarta! Jest tylko jedno „ale”…

8646

Na ten moment kierowcy czekali zdecydowanie za długo. Ale stało się! Dziś został otwarty 14-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S3 łączący Lubin z Kaźmierzowem koło Polkowic. Tym razem obyło się jednak bez wizyty polityków i przedstawicieli rządu oraz tradycyjnego przecięcia wstęgi. Co ważne, jadąc po nowej trasie w pierwszych tygodniach musimy się liczyć z ograniczeniem prędkości.

Fot. TV Regionalna.pl

Dzisiaj do ruchu został oddany ostatni 8-kilometrowy fragment S3 między Lubinem a Polkowicami. Dla kierowców podróżujących na długich dystansach oznacza to, że „ekspresówką” będzie można przejechać od Bolkowa na Dolnym Śląsku do Szczecina. Na południu Polski w budowie jest jeszcze odcinek (podzielony na dwa zadania) łączący Bolków z granicą państwa w Lubawce. Zgodnie z umową powinien on zostać oddany do ruchu do końca 2023 roku. Poza tym realizowane są także dwa odcinki w pobliżu Świnoujścia: Dargobądz – Troszyn i Dargobądz – Świnoujście. 

Na zakończenie opisywanej inwestycji czekamy od siedmiu lat. Trzy i pół roku temu (a dokładnie w czerwcu 2018 r.) odcinek ten miał zostać oddany do ruchu, podobnie jak dwa sąsiednie odcinki: Lubin Północ-Lubin Południe oraz Legnica-Lubin. Tak długi okres oczekiwania to efekt nie wywiązania się z warunków kontraktu przez pierwszego wykonawcę – włosko-polskiego konsorcjum firm Salini&Pribex, z którym inwestor zmuszony był zerwać umowę i poszukać nowego wykonawcy.

Gigantyczne opóźnienia na budowie trasy S3

Przetarg wygrało konsorcjum firm Mota-Engil Central Europe, Masfalt oraz Drogomex, które w marcu 2020 r. przystąpiło do robót budowlanych. Od tej pory prace (z niewielkimi wyjątkami) przebiegały zgodnie z planem. Nowy wykonawca musiał też poprawiać błędy po swoim poprzedniku, co powodowało kolejne opóźnienia. Umowa zawarta pomiędzy zarządcą drogi, czyli Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu a nowym wykonawcą opiewa na kwotę ponad 228,3 mln zł brutto.

Ważna wiadomość dla kierowców. Przez kilka najbliższych tygodni na trasie będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 100 km/h. – Wynika to z kwestii formalnych, jakie pozostały do spełnienia. Chodzi o sprawy związane z dokumentacją, które muszą zostać dopięte na ostatni guzik. Ograniczenia powinny zostać zniesione na początku przyszłego roku – informuje Magdalena Szumiata, rzecznik prasowy dolnośląskiego oddziału GDDKiA.

Fragment S3 od Polkowic do Lubina ma 14,4 km długości. Jest częścią kluczowej trasy, która poprowadzi ruch od portów w Szczecinie i Świnoujściu do granicy z Czechami. Cala ekspresowa trójka będzie miała ponad 480 km.

Fot. TVRegionalna.pl

Materiał TV Regionalna.pl