Rzecznik MŚP popiera otwarcie aquaparków i basenów

125

Częściowe przywrócenie działalności aquaparków, pływalni, term i saunariów w oparciu o odpowiednie protokoły sanitarne to postulat firm z branży sportowo-rekreacyjnej. Pomysł poparł Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Do Biura Rzecznika MŚP wpłynęły propozycje ,,protokołów sanitarnych” dla podmiotów z branży „basenowej” (aquaparki, pływalnie, termy i saunaria) wraz z postulatami zmian odpowiednich przepisów w zakresie epidemicznych ograniczeń, nakazów i zakazów. Zostały one opracowane przez nowo powstałe Stowarzyszenie Polskie Aquaparki i Pływalnie, skupiające około 130 aquaparków i ponad 730 pływalni, które wniosło również o pilne powołanie międzyresortowej grupy roboczej odpowiedzialnej za wypracowanie rozwiązań problemów branży, która jest jedną z najbardziej poszkodowanych z powodu obowiązujących już od blisko roku restrykcji.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz wystąpił o zajęcie stanowiska w sprawie tych postulatów do ministra zdrowia, szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego i dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Wcześniejsze apele w obronie tego sektora wystosował już w kwietniu 2020 r., a następnie październiku – po wprowadzeniu jesiennych obostrzeń.

W ocenie Rzecznika MŚP istnieje już dostatecznie dużo opracowań i ekspertyz świadczących o tym, że otwarcie obiektów basenowych nie będzie zwiększało ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Jedną z nich jest opinia dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, który wyjaśniał:

„liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji. […] Podkreślając, że COVID-19 nie jest chorobą wodozależną, zwraca się w tym kontekście uwagę na podatność SARS-CoV-2 jako wirusa otoczkowego na liczne czynniki dezynfekcyjne”.

Światowa Organizacja Zdrowia 25 listopada opublikowała „Wytyczne dotyczące aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia”, w których nawiązuje do korzyści z pływania. Narodowy Fundusz Zdrowia także zachęca „do regularnej aktywności fizycznej, która jest najlepszą inwestycją w dłuższe i zdrowsze życie”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY