Rywalizacja i integracja przy kręglach

1205

Kilkudziesięciu uczestników z siedmiu miejscowości wzięło udział w XIX mistrzostwach kręglarskich placówek specjalnych. Ważna była sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim liczyła się dobra zabawa oraz integracja młodych sportowców.

Mistrzostwa powróciły po czterech latach po przerwie związanej z pandemią. Wzięli w nich udział przedstawiciele siedmiu placówek specjalnych z całego województwa zrzeszone w Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni razem”. Turniej stanowi eliminacje do mistrzostw Polski, które mają się odbyć jesienią, ale dla uczestników najważniejsza była dobra zabawa i sportowa rywalizacja.

– Uczestnictwo w turnieju kręglarskim, jak w każdym innym w ramach „Sprawni razem”, jest paraolimpijską aktywnością, dlatego, że ci zawodnicy widzą, że muszą się przygotować, ćwiczyć, a wynik, jaki uzyskają to jest tylko ich zasługa. To uczy rywalizacji, ale także przegrywania – uważa Katarzyna Jania, główna organizatorka zawodów, nauczycielka wychowania fizycznego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Szklarach Górnych.  

Katarzyna Jania

Czteroosobowe  drużyny (po dwie dziewczyny i dwóch chłopców) przyjechały z Legnicy, Złotoryi, Głogowa, Szklar Górnych, Kłodzka oraz z Wrocławia. Nie zabrakło także reprezentacji gospodarzy. Zespół ze szkoły w Głogowie trenował jeszcze przed samymi zawodami liczył na zwycięstwo.

– Taka rywalizacja podnosi trochę adrenalinę. Podoba nam się tutaj – mówią zgodnie Szymon, Alicja i Antek z Głogowa. – Ja tak często nie gram w kręgle, ale zdecydowałem się przyjechać i powalczyć. Będziemy walczyć o zwycięstwo, po to tu przyjechaliśmy – dodaje Szymon. 

Od lewej: Szymon, Alicja i Antek z Głogowa

Dzisiejsze wydarzenie to dla uczestników także możliwość do poznania i integracji.

– Integracja z innymi placówkami. Zobaczenie, że to nie jest jakiś jeden zamknięty ośrodek w całej Polsce, tylko uczniów o podobnej charakterystyce jest dużo więcej. Uczestnicy mogą porozmawiać, wymienić się swoimi doświadczeniami, kontaktami. Często te przyjaźnie, które są tu zawierane, trwają przez długie lata – zauważa Łukasz Nowicki, dyrektor SOSzW w Szklarach Górnych. 

Łukasz Nowicki, dyrektor SOSzW w Szklarach Górnych

Organizatorem turnieju był zespół placówek specjalnych ze Szklar Górnych i Lubina, a współorganizatorem Regionalne Centrum Sportowe w Lubinie. Zawody odbyły się pod patronatem starosty lubińskiego Pawła Kleszcza.

Fot. BM, JD


POWIĄZANE ARTYKUŁY