Ruszyły Dni Godności Osób Niepełnosprawnych

66

Jak powinna wyglądać szkoła XXI wieku i co można zrobić, żebyż zapobiec niepowodzeniom uczniów – to tylko niektóre z tematów dzisiejszej konferencji w Zespole Szkół Specjalnych. Spotkanie pedagogów, nauczycieli i rodziców rozpoczęło 11. edycję obchodów Dni Godności Osób Niepełnosprawnych.

– Przyczyną różnych naszych spotkań, miedzy innymi takich, jak ta konferencja, jest dążenie do poznania coraz nowocześniejszych metod rewalidacyjnych – powiedziała dyrektor ZSS Grażyna Dąbrowska. – Filarem każdej szkoły jest nauczyciel. Ma specjalne zadania do realizowania, zaś oczekiwania wobec niego stale się zmieniają. Nauczyciel dwudziestego pierwszego wieku musi odnaleźć się w każdej sytuacji.

„Szkoła i nauczyciel XXI wieku” to temat wiodący konferencji. W roli prelegentów wystąpili m.in. dr Grażyna Maciak z Wyższej Szkoły Menedżerskiej Legnicy, Zbigniew Wierzchowski, pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów w Głogowie, Martyna Rybka z głogowskiego Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży „Szansa” oraz Mariola Kurczyńska, pedagog, autorka poradnika „Obudź w dziecku olbrzyma” i nagrodzonego przez Ministra Rozwoju Regionalnego projektu pn. „Dobry Start Przedszkolaka”. Mariola Kurczyńska, rozpoczynając swoje wystąpienie stwierdziła:

– Zauważa się krzywdę fizyczną, a pomija się zaniedbania emocjonalne wobec dziecka.

Anetta Wajman, logopeda i prowadząca dzisiejszą konferencję, na pytanie, czego brakuje w naszych szkołach 21.wieku, odparła:

– Więzi pomiędzy nauczycielami a uczniami, zrozumienia praw i potrzeb uczniów oraz wyjście im naprzeciw.

Konferencja tradycyjnie już rozpoczęła trzydniowe obchody Dni Godności Osób Niepełnosprawnych. We wtorek podopieczni placówek specjalnych w hali przy ul. Składowej wezmą udział w turnieju sprawnościowym, na środę zaś zaplanowano koncert galowy w CK Muza.

Impreza odbywa się pod patronatem Starosty Lubińskiego oraz Prezydenta Miasta Lubina.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY