Dziś ruszył nabór do miejskich żłobków. Znajdą w nich opiekę dzieci w wieku od 20. tygodnia do 3. roku życia. Rodzice maluszków powinni się jednak pospieszyć, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.
Nabór potrwa do 30 kwietnia. W Żłobku nr 2, które mieści się przy ul. Cedyńskiej, jest 116 miejsc, a w Żłobku nr 3 przy ul. Orlej – 90.
– Oprócz oferty opiekuńczej na bardzo wysokim poziomie, zapewniamy również ofertę edukacyjną dla maluszków – mówi Beata Lejczak-Wawrynowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, któremu podlegają miejskie żłobki.
Dzieci mają tu zapewnioną opiekę, bawią się, tańczą, spędzają czas z rówieśnikami, ale również sporo się uczą. A już od przyszłego roku będą również korzystać z nowoczesnych placów zabaw, które powstaną dzięki pozyskaniu dofinansowania w ramach Programu Aktywne Place Zabaw 2025 (pisaliśmy o tym TUTAJ).
Z miejskich żłobków mogą korzystać rodzice mieszkający na terenie Lubina (chodzi o zamieszkanie, nie o zameldowanie). Oboje muszą pracować zawodowo. Jest jednak również możliwość podpisania umowy ze żłobkiem, jeśli jedno z rodziców pracuje, a drugie aktywnie szuka pracy. Wtedy umowa będzie na krótszy czas.
Rodzice chcący zapisać swoje dzieci do miejskich żłobków muszą wypełnić dokumenty i dostarczyć bezpośrednio do wybranego żłobka – numer 2 lub 3 – w godzinach 7.30-15.30. Wzory dokumenty można pobrać w żłobkach lub ze strony internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej TUTAJ.
Miesięczny stały koszt pobytu dziecka w żłobku wynosi 1,5 tys. zł. Jednak w całości pokrywa go świadczenie z ZUS Aktywnie w Żłobku (wprowadzone 1 października 2024 r.), o które mogą się ubiegać rodzice. Wystarczy, że złożą w ZUS wniosek. Pieniądze ZUS będzie potem przesyłam bezpośrednio na rachunek bankowy MOPS-u, któremu podlegają miejskie żłobki. Więcej o świadczeniu Aktywnie w Żłobku można przeczytać TUTAJ.
Rodzice są jedyne zobligowani do zapłacenia za wyżywienie swojego dziecka. Dziennie to kwota 15,10 zł.
– Jeżeli dziecka danego dnia nie będzie w żłobku, wystarczy, że rodzice rano nam to zgłoszą i nie płaca za ten dzień – dodaje dyrektor Beata Lejczak-Wawrynowicz. – Mamy własną kuchnię, wyspecjalizowaną kadrę kucharską, nie korzystamy z cateringu. Dostosujemy posiłki w razie potrzeby do diety dziecka – mówi.
Miejskie żłobki przyjmują również dzieci z niepełnosprawnościami. W razie orzeczenia o potrzebie dłuższego przebywania w takiej placówce, przyjmowane są maluchy do 4. roku życia.
Każdy ze żłobków w wakacje przez jeden miesiąc jest nieczynny – naprzemiennie. W wyjątkowych sytuacjach rodzice mogą w czasie miesięcznej przerwy zawrzeć umowę z drugim „zastępczym” przedszkolem.
– Zapraszamy do nas serdecznie nie tylko w czasie głównej rekrutacji. Przez cały rok prowadzona jest rekrutacja uzupełniająca. Można kontaktować się bezpośrednio z naszymi żłobkami, które udzielą informacji o wolnych miejscach – mówi dyrektor MOPS-u.
W Żłobku nr 3 funkcjonują trzy grupy, zaś w Żłobku nr 2 – cztery grupy.