Ruszają szczepienia na COVID-19. Znamy listę szpitali

5818

Pięć dolnośląskich szpitali znalazło się na liście placówek, które jako pierwsze zaczną realizować szczepienia przeciwko COVID-19. Na pierwszy ogień pójdzie ich personel. Szczepienia mają rozpocząć się już jutro.

Fot. Nataliya Vaitkevich/Pexels

Do tzw. etapu zero Narodowego Programu Szczepień (NPS) wytypowano w sumie 72 szpitale w Polsce. Najbliższy nas jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy. Oprócz niego w wykazie znalazły się: Specjalistyczny Szpital im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu i Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze.

Uprawnieni do szczepienia w pierwszej kolejności są pracownicy szpitali (zarówno personel medyczny, jak i niemedyczny), pracownicy innych placówek leczniczych, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, domów pomocy społecznej, miejskich ośrodków pomocy społecznej, aptek, sklepów medycznych, hurtowni farmaceutycznych, firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Nasz kraj przystąpił do pięciu umów, które zawarła z firmami farmaceutycznymi Komisja Europejska. Na tej podstawie Polacy będą otrzymywać następujące szczepionki:

źródło: „Narodowy Program Szczepień”/Gov.pl

Oznacza to, że Polacy będą szczepieni zarówno szczepionkami zawierającymi informację genetyczną w postaci mRNA (CureVac, Moderna, Pfizer/BioNTech), jak i wirusowymi szczepionkami wektorowymi, które opierają się o aktywne wirusy zmodyfikowane tak, by zminimalizować ryzyko zakażenia. Nie otrzymamy natomiast szczepionek podjednostkowych, które mają w składzie oczyszczone białka, najsilniej aktywujące układ odpornościowy. Opis szczepionek i ich mechanizmy działania znajdują się w oficjalnej broszurze NPS, którą można znaleźć na stronie internetowej Gov.pl tutaj. Na tej samej stronie znajduje się też lista pytań i odpowiedzi.

Rząd zapewnia, że szczepienia będą dobrowolne, ale sygnalizuje już, że osoby zaszczepione mogą być wyłączone spod niektórych restrykcji epidemicznych. Powszechne szczepienia mają się zacząć w pierwszym kwartale przyszłego roku, a skierowanie na nie będzie musiał wystawić lekarz. On też zdecyduje o tym, jaką szczepionkę otrzyma pacjent. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY