Slot Art Festival 2011 staje się faktem. Pocysterski klasztor w Lubiążu na najbliższe kilka dni stanie się sceną dziesiątek koncertów, warsztatów, projekcji filmowych i wykładów. Każdy z uczestników wybiera z festiwalowego informatora – z roku na rok coraz grubszego – ulubione koncerty, warsztaty, imprezy, torując sobie swoją własną ścieżkę przez Slot Art Festival. Poniżej – nasz subiektywny wybór slotowych wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę.
Wtorek
Luxtorpeda
Znany z Acid Drinkers, Kazik na Żywo, czy Flapjact Litza powraca z nowym składem. Konkretne granie, świetnie sprawdzające się na koncertach, charyzmatyczny lider i odmłodzony skład. W maju br. miała miejsce premiera debiutanckiej płyty Luxtorpedy.
Duża Scena, 23:00
Kid Brown
Duet dwóch młodych, pełnych pasji, aktywnie działających muzycznie kobiet – Anny Frączek i Jadwigi Kłapy. Na scenie dużo energii, emocji, kreatywnego wypełniania przestrzeni. Moc płynąca z połączenia dwóch charakterystycznych głosów inspirowanych neosoul i jazzem. Improwizacje wokalne, przeplatane partiami saksofonu w wykonaniu Jagi, to elementy stanowiące kwintesencję brzmienia duetu.
Cafe Pralnia, 20:45
Scena Unplugged, środa, 0:30
Środa
Frenchman
Pół Polak, pół Francuz, urodzony w Afryce, gdzie spędził 14 lat swojego dzieciństwa, znany między innymi z takich formacji jak Bass Medium Trinity i Jamal właśnie ukończył pracę nad swoim pierwszym solowym albumem pt.: „Świadectwo”, na której gościnnie pojawili się m.in. O.S.T.R. AbradAb, Marika, HiFi Banda i Gural.
Duża Scena, godz 21:45
Reggae Tent, ~2:00
PLEQ
To autorski projekt Bartosza Dziadosza, reprezentanta eksperymentalnego nurtu w muzyce elektronicznej. Obraca się na osi szeroko pojętej muzyki laptopowej, łącząc jej elementy z drone, down tempo oraz abstrakcyjnym glitchem i Modern Classical. Grał m.in. na takich festiwalach jak Warsaw Summer Jazz Days, Open’er. Na swoim koncie ma szereg autorskich albumów.
Scena Doświadczalna, 0:30
Czwartek
DVA
Cyrk, beatbox, cabaret, tango, avantpop, akustyczne electro oraz elektroakustyka. Duet, który sam siebie określa mianem popu nieistniejących radioodbiorników. Dva łączy głosy z akustycznymi instrumentami, które wirują w zloopowanej rzeczywistości, o której wokal opowiada w uniwersalnym języku. DVA to folk imaginowanych narodów, które nie istnieją w świecie szarych ludzi.
Duża Scena, 21:45
Yesmeni Naprawiają Świat
Tragifarsa społeczna, film, stanowiący przegląd kilku prowokacji kulturowych autorstwa Andiego Bichlbauma i Mike’a Bonnaro. Yesmeni wcielają się w rolę przedstawicieli światowych koncernów, lub rzeczników agencji rządowych – wypowiadających kontrowersyjne, prowokujące stwierdzenia. W szokujący sposób wskazują na absurdy świata władzy i wielkich korporacji.
Kino Społeczne, 18:00
Piątek
Japoto
Doświadczeni muzycy poruszający się na co dzień w różnej materii dźwiękowej, współpracujący z wieloma znanymi artystami. Ich wspólny album „Japoto”, wyprodukowany został w całości przez Marcina Borsa w studio Fonoplastykon i przyniósł 8 autorskich kompozycji. Twórczość Japoto można zaliczyć do szerokorozumianej muzyki alternatywnej – bo choć jest to zespół stricte gitarowy, to pomysły brzmieniowe lokują go zarówno na scenie tanecznej, jazzowej, jak i rockowej.
Duża Scena, 21:45
Erratum
Film uznany za najlepszy debiut ostatniego roku, okrzyknięty przez krytyków największym odkryciem 35. Festiwalu w Gdyni. Zdobywca licznych nagród na międzynarodowych
festiwalach filmowych – wyróżniony między innymi na MFF Chicago, MFF Saloniki, MFF Pusan. Autorski film Marka Lechkiego, w którym Tomasz Kot stworzył kreację aktorską, jakiej nie widzieliśmy od czasów Skazanego na Bluesa.
Kino – cafe Jeżyna, godz. 23:00
III sektor dziś – wizje, wyzwania, zagrożenia
Panel dyskusyjny z udziałem m.in. Jakuba Wygnańskiego – współzałożyciela Stowarzyszenia Klon/Jawor, współtwórcy ustawy o Pożytku Publicznym i Wolontariacie.
Obok sektora państwowego i rynkowego, to właśnie trzeci sektor – stowarzyszenia, fundacje – kształtuje naszą wspólną rzeczywistość. Jaką rolę powinien spełniać? Jakie stawia sobie cele i jak może je realizować? Jak ma współistnieć z pierwszym i drugim sektorem?
Cafe Pralnia, 15:00
Sobota
Kim Nowak
Dwanaście „popsutych piosenek“ – przesterowanych, brudnych, od których „Popłynie wrzątek i pęknie serce, wysiądzie prąd w całym mieście“. Zespół powstał w 2008 roku w składzie Michał Sobolewski, Bartek Waglewski (Fisz), Piotr Waglewski (Emade). Nazwa odnosi się do lat 60., tęsknoty za nagrywaniem płyt na żywo bez produkcyjnych fajerwerków. Muzyka grana bez użycia komputerów, gdzie wszystkie brudy zostały pozostawione celowo. Rify gitarowe, często odnoszące się do klasyki gatunku, współgrają z punkową, garażową sekcją rytmiczną, do tego jak zwykle u Fisza bardzo mocne i dobre teksty.
Duża Scena, 23:00
Spotkanie z Janiną Ochojską i s. Małgorzatą Chmielewską
Oprócz wielkiej pasji dla ludzi potrzebujących, zaangażowania w działalność humanitarną i prospołeczną, Janinę Ochojską i s. Małgorzatę Chmielewską łączy wieloletnia znajomość. Obie działaczki spotkają się z uczestnikami Slot Art Festivalu, by porozmawiać o ich pracy, pasji, wizji i celach na przyszłość.
Cafe Jeżyna, godz. 15:00
Naza
DJ z Middlesbrough, od wczesnych lat 90-tych rezydent ON:IT – pierwszych drum and bassowych imprez w tamtejszej Arenie. Grał między innymi z Andym C, Roni Size & Reprezent, Fabio i Goldiem, swoje sety prezentował także na antenie Rinse FM. Naza jest obecnie najczęściej słuchanym Djem na dubstepdownloads.com, regularnie produkuje nowe miksy drum and bassowe i dubstepowe.
Scena Klubowa, ~22:00
Slot Art Festival – Lubiąż, 5-9 lipca
więcej na www.slot.art.plwww.slot.art.pl">www.slot.art.pl />