Czy szpinak jest zielony, skąd się biorą ptaki, czy światło może zastąpić antybiotyki oraz czy stres motywuje czy niszczy – odpowiedzi między innymi na te pytania można znaleźć podczas rozpoczętego właśnie w lubińskiej Muzie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W tym roku każdy bez wyjątku może wziąć w nim udział, ponieważ wykłady odbywają się online.
Ten festiwal organizowany jest od 24 lat. Impreza szybko wyszła poza stolicę Dolnego Śląska i od lat dociera do mieszkańców wielu miast, w tym Lubina, a także Legnicy i Głogowa. W każdym mieście program festiwalu jest inny. U nas naukowe prezentacje i pokazy zawsze odbywają się w Centrum Kultury Muza i skierowane są przede wszystkim do uczniów, którym w przystępny sposób przekazywana jest wiedza z m.in. fizyki, chemii, biologii i historii. Choć zawsze przygotowywane jest też coś ciekawego dla dorosłych.
Udział w wydarzeniu do tej pory mogła wziąć tylko ograniczona liczba osób. W tym roku jest inaczej. Wszystkie wykłady i prezentacje odbywają się bowiem online. Od dzisiaj, przez dwa dni – 20 i 21 października – można je obejrzeć bezpłatnie na platformie YouTube na kanale Centrum Kultury Muza. Po dwóch dniach materiały przestaną być dostępne.
Tegoroczny DFN odbywa się pod hasłem „Od science fiction do science”, a cytat z Bajek robotów Stanisława Lema „Nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka” uzupełnia główne hasło.
W lubińskim programie Festiwalu znalazły się między innymi takie tematy, jak ewolucja ptaków czy inteligentna automatyzacja. Ale można dowiedzieć się także wielu ciekawych rzeczy na temat lubińskiego parku Wrocławskiego i zoo – to spotkanie poprowadzi pracownik Centrum Edukacji Przyrodniczej Andrzej Łużyński.
Ponadto można znaleźć odpowiedź na pytania: czy światło może zastąpić antybiotyki, czy stres motywuje czy niszczy oraz czy można wytrenować mózg i jak koty pomogły wysłać człowieka w kosmos.
Jest też trochę o historii i o Lubinie.
W sumie do wyboru jest aż 30 wykładów. Wszystkie je znajdziecie TUTAJ.