Rozmowy o poszukiwaniu innowacyjnych technologii

20

konferencja8.jpgKGHM Ecoren oraz Instytut Metali Nieżelaznych z Gliwic zorganizowali pierwszą w Polsce konferencję poświęconą metalom towarzyszącym w przemyśle metali nieżelaznych. Światowi specjaliści w tej dziedzinie i naukowcy przez trzy dni, od 9 do 11 kwietnia, rozmawiali we Wrocławiu m.in. o tym, jak najefektywniej odzyskiwać metale rzadkie i towarzyszące, w którym kierunku podążają obecnie ich zastosowania w przemyśle oraz jak zmniejszyć obciążenie środowiska działalnością człowieka, a równocześnie zarobić na odpadach przemysłowych i gospodarczych.

W konferencji wzięło udział ponad stu przedstawicieli firm i ośrodków badawczych z całego świata, które pracują nad odzyskiwaniem metali z odpadów przemysłowych.

– Chcielibyśmy, aby ta konferencja była impulsem do wielu sukcesów zarówno naukowych, jak i biznesowych – mówi Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren.

KGHM Ecoren, jedyny producent renu z własnych źródeł, dzięki współpracy z Instytutem Metali Nieżelaznych z sukcesem wdraża u siebie innowacyjne technologie.

– Nasza dobra współpraca z Instytutem jest przykładem symbiozy partnera biznesowego i naukowego, jednak aby do czegoś dojść i wdrożyć z sukcesem pomysł, najpierw trzeba opracować technologię, tak jak zrobił to dla nas IMN – dodaje Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren.

Profesor Zbigniew Śmieszek z IMN-u podkreśla, że omawiana podczas konferencji tematyka jest niezwykle ważna dla współczesnego przemysłu, ponieważ z jednej strony wymogi jakościowe przy produkcji metali głównych stale rosną, a z drugiej coraz większy popyt na metale zmusza do opracowywania metod umożliwiających „wyłapywanie” miedzi, niklu, cynku czy kobaltu przy jeszcze niższych stężeniach.

Popyt przekłada się również na ceny: jeszcze kilka lat temu tona miedzi kosztowała na Londyńskiej Giełdzie Metali 4 tys. dolarów, obecnie dochodzi prawie do 8 tys. dolarów. Srebro od 2001 roku podrożało prawie trzykrotnie, z niecałych 5 dolarów do obecnych 14 dolarów za uncję, a warto przypomnieć, że KGHM Polska Miedź produkuje 1200-1250 ton srebra rocznie, co stawia ją na drugim miejscu w świecie, a Polskę – na 6 miejscu w świecie.

Wśród wielu referentów byli m.in. naukowcy z IMN-u, którzy mówili o technologii ekstrakcyjnego oczyszczania surowego siarczanu niklu, którą zamierza również wdrożyć KGHM Ecoren

W trakcie konferencji specjaliści i naukowcy wymieniali poglądy nie tylko podczas wystąpień, ale również w kuluarach. Krajowi i zagraniczni goście mogli się przekonać, jak ważne dla polskiego przemysłu są innowacyjne rozwiązania.

MRT


POWIĄZANE ARTYKUŁY