Część jest już gotowa, korzystają z niej mieszkańcy. Ale wkrótce do sieci gazowej w Ścinawie będą mogli dołączyć kolejni odbiorcy. Wkrótce rusza jej rozbudowa, tym razem w centrum miasta.
Będzie to kolejny etap rozbudowy dystrybucyjnej sieci gazowej w Ścinawie. Inwestycję realizuje spółka G.EN GAZ Energia. Co istotne, wszelkie koszty związane z inwestycją ponosi dostawca paliwa. Druga ważna informacja jest taka, że ścinawianie wciąż mogą zgłosić chęć podłączenia gazu w swoim gospodarstwie. Wystarczy skontaktować się z doradcą technicznym firmy – Piotrem Jakubowiczem, tel.: 663 878 728.
– Firma dostarczająca gaz ziemny do odbiorców w Ścinawie otrzymała już pozwolenie na rozbudowę sieci w rynku, prace będą prowadzone w trakcie rewitalizacji centrum miasta i mają być sfinalizowane przed położeniem nowych nawierzchni ulic i chodników. Od inwestora wiemy też, że przygotowywana jest dokumentacja projektowa na kolejne dwa etapy sieci dystrybucyjnej, G.EN. GAZ ENERGIA planuje, że prace budowlane w tym zakresie ruszą w II kwartale przyszłego roku, a całe przedsięwzięcie w Ścinawie ma zakończyć się na koniec 2021 roku – mówi Przemysław Linda, kierownik referatu inwestycji i rozwoju w miejscowym magistracie.
Gaz, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zostanie również zaoferowany mieszkańcom obszarów wiejskich, w pierwszej kolejności zlokalizowanych w pobliżu gazociągu dosyłowego. Ten został wybudowany zaangażowaniem finansowym ścinawskiego samorządu, w ramach partnerstwa ze spółką G.EN. GAZ ENERGIA. Wstępne deklaracje zebrane zostały już w Ręszowie. Teraz radni Zbigniew Kras i Edward Sitarski, wraz z sołtysami, odwiedzają kolejne domy w Wielowsi, Parszowicach i Sitnie i sprawdzając, jakie jest zainteresowanie wśród mieszkańców tamtych miejscowości.
Dzięki dotychczasowym działaniom sieć dystrybucyjna gazu ziemnego w samej Ścinawie wybudowana jest już w obrębach ulic: Legnickiej, Wita Stwosza, Spacerowej, Lubińskiej od nr 13 do 24, Ogrodowej, Akacjowej, Topolowej, Cisowej, Klonowej, Hożej, Różanej, Kilińskiego, Słowackiego, Reymonta, Kościuszki od nr 5 do 39a, Władysława Jagiełły, Królowej Jadwigi od nr 1 do 14, Lipowej od 1 do 10, Paderewskiego od 1 do 8, Chopina od nr 1 do 12.
Przypomnijmy, że od sierpnia ubiegłego roku pierwsi odbiorcy w Ścinawie korzystają już z gazowego paliwa, a ci którzy teraz zdecydowali się na przyłączenie gazu do swojego gospodarstwa, wciąż mają taką możliwość. Jak już pisaliśmy, wystarczy skontaktować się z Piotrem Jakubowiczem, tel.: 663 878 728. Pierwszym publicznym odbiorcom gazu ziemnego jest Miejsko-Gminny Zespół Zakładów Opieki w Ścinawie, który od września 2019 roku, do ogrzania swojej siedziby przy ulicy Władysława Jagiełły, używa tego właśnie medium.
Jaki informuje dyrektor placówki Ewa Burs, na odłączeniu od przestarzałej węglowej kotłowni osiedlowej Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Legnicy ośrodek zdrowia zaoszczędził już kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Ścinawski samorząd konsekwentnie zachęca właścicieli nieruchomości w obrębie sieci do zmiany źródeł ogrzewania domów właśnie na gazowe. Gmina wspiera takie inwestycje pokaźnymi dotacjami, dzięki wcześniej pozyskanym środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Można m.in. starać się o dotację na wymianę pieców; nabór wniosków został w gminie przedłużony o kolejne dwa tygodnie. Jednocześnie gmina informuje, że w przyszłym roku zorganizowany zostanie kolejny nabór w tym zakresie.
– Dzięki wymianie źródeł ciepła na bardziej ekologiczne poprawiamy jakość powietrza w naszej gminie. Samorząd stawia na ekologię, a jednym z działań jest właśnie finansowe wspieranie prywatnych właścicieli nieruchomości w zakupie innych niż węglowe źródeł ciepła. Kolejnym działaniem jest instalacja pyłomierza, niebawem wszyscy internauci będą mieć dostęp do raportów o jakości powietrza w ścinawskim rynku, gdzie niedawno, na stałe zainstalowaliśmy urządzenie pomiarowe – zapowiada burmistrz Krystian Kosztyła.
Źródło: scinawa.pl/Zygmunt Kogut