Rowerem zamiast samochodem

1357

Dziś Dzień bez Samochodu. W wielu miastach z tej okazji przejazd autobusami jest darmowy. W Lubinie bezpłatna komunikacja to standard, mamy za to inną tradycję związaną z Dniem bez Samochodu – Zwykły Niezwykły Przejazd Rowerowy ulicami miasta. Rowerzyści przejadą przez Lubin w najbliższą sobotę.

Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana co roku 22 września. Ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji na jedną dobę z samochodów. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów.

W wielu miastach w Polsce kierowcy tego dnia zwolnieni są z opłat za bilety. W Lubinie komunikacja publiczna jest bezpłatna dla wszystkich i przez cały rok. Za to z okazji Dnia bez Samochodu od 2001 roku w naszym mieście odbywa się Zwykły Niezwykły Przejazd Rowerowy. By mogło wziąć w nim udział jak najwięcej osób, zawsze odbywa się w sobotę, tuż przed lub tuż po 22 września. W tym roku rowerzyści ulicami Lubina przejadą 24 września.

Dla 900 osób, które jako pierwsze pojawią się na miejscu startu rajdu w lubińskim rynku, jak zwykle przygotowano pamiątkowe koszulki. Organizatorzy imprezy starają się, by co roku były one w innym kolorze, tym razem postawiono na niebieski.

Koszulki będą rozdawane od godziny 13, zaś rowerzyści wystartują o godzinie 14. Nie będą jechać szybko, tak by w rajdzie mogły wziąć udział także dzieci. Jest to bowiem wydarzenie skierowane do całych rodzin.

Jak zwykle każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Do wygrania będą między innymi rowery.