Rodzinne warsztaty w parku Leśnym

1259

Od poniedziałku odbywały się zajęcia dla grup zorganizowanych, a dziś Muzeum Historyczne zaprosiło na warsztaty do parku Leśnego wszystkich chętnych. Trwa Słowiański TyDzień Dziecka. Ci, którym nie udało się wybrać do parku dzisiaj, będą mieli jeszcze okazję w najbliższy weekend. Oprócz warsztatów przygotowano również kilka innych atrakcji dla młodszych i starszych.

Słowiański TyDzień Dziecka to już tradycja w lubińskim parku Leśnym.

– Trwająca siedem dni impreza, ma na celu przybliżenie odbiorcom – szczególnie z młodszego pokolenia – kultury, obyczajów wczesnośredniowiecznych Słowian, a także prezentację różnorodnych dziedzin dawnego rzemiosła – mówi Joanna Kulik z Muzeum Historycznego w Lubinie.

Jak zwykle na początek przygotowano zajęcia dla grup zorganizowanych z przedszkoli i szkół podstawowych. Dziś do zabawy zaproszono wszystkich, bez potrzeby wcześniejszego się zapisania. Od godz. 13 do 19 na polanie słowiańskiej można wziąć udział w różnych warsztatach. To m.in. rodzinne warsztaty zabawkarstwa, jubilerstwa i stolarstwa.

W weekend ciąg dalszy zabawy. Na sobotę i niedzielę zaplanowano dodatkowe atrakcje, a mianowicie: pokaz połączony z warsztatami farbiarstwa – można przynieść ze sobą białą koszulkę z naturalnej bawełny, którą będzie można zafarbować – naukę tańca dawnego, konkursy sprawnościowo-zręcznościowe czy konkurs wiedzy o Słowianach.

Kolejny raz będzie szansa na skorzystanie z „oprowadzanki” konnej, którą zorganizuje „Folwark i Stajnia Osiek”.

W sobotę i niedzielę Muzeum zaprosi chętnych do wspólnego przygotowania produktów do gotowania dawnych potraw w kotle podczas pokazu kuchni wczesnośredniowiecznej.

W niedzielę Drużyna Wojów Serbo-Łużyckich „Biełoboh” zaprezentuje dawne sztuki walki, a zespół „Dziwoludy” zagra muzykę inspirowaną średniowieczem.

W czasie Słowiańskiego Tygodnia Dziecka można również skorzystać ze Słowiańskiej Strefy Gier i Zabaw oraz Strefy Woja Słowiańskiego, które w tym roku wzbogacone zostały o „Wodny plac zabaw po słowiańsku”.

Fot. Tomasz Folta


POWIĄZANE ARTYKUŁY