Lubińska policja ma nowego funkcjonariusza. To Rocket – owczarek belgijski, który specjalizuje się w wykrywaniu materiałów wybuchowych. Wraz ze swoją opiekunką starszą posterunkową Emilią Chmielowską właśnie wrócili ze szkolenia i rozpoczęli służbę w tutejszej komendzie.
Rocket to już drugi czworonóg w szeregach lubińskiej policji. Od 2023 roku funkcjonariuszy w ich pracy wspiera bowiem Rampa – pies patrolowo-tropiący (pisaliśmy o niej m.in. TUTAJ).
Rocket ma zupełnie inną specjalizację – potrafi znaleźć materiały wybuchowe.
– Będzie pomagał w interwencjach związanych z alarmami bombowymi, ale nie tylko – mówi asp. szt. Krzysztof Pawlik, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.
Psiak wraz ze swoją opiekunką starszą posterunkową Emilią Chmielowską niedawno zakończył 4,5-miesięczne szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.
– Doskonalił tam swoją sprawność fizyczną, niezbędną do pokonywania przeszkód, ćwiczył posłuszeństwo i opanowanie tak, aby zachować spokój w niebezpiecznych i stresujących sytuacjach – wyjaśnia asp. szt. Krzysztof Pawlik.
Rocket wraz ze swoją opiekunką tworzą zgrany duet. Starsza posterunkowa Emilia Chmielowska przyznaje, że kocha to co robi.
– Nie wyobraża sobie innego miejsca w policji. To przykład człowieka, który łączy pracę z pasją – przyznaje oficer prasowy lubińskiej policji.
Służba czworonoga w policji zwykle trwa około 9 lat. Przez cały ten czas zwierzę i jego przewodnik tworzą nierozłączny duet. Często zaprzyjaźniają się tak bardzo, że kiedy pies przechodzi na emeryturę, trafia do rąk swojego przewodnika. W historii lubińskiej komendy nie zdarzyło się, żeby przewodnik nie zabrał do domu psa emeryta.
– Najważniejszymi zadaniami wykonywanymi przez policjantów przy pomocy psów służbowych są: patrolowanie, zapewnianie bezpieczeństwa i porządku publicznego na imprezach masowych, konwojowanie i zatrzymywanie osób niebezpiecznych. Czworonogi są również wykorzystywane do tropienia śladów podejrzanych, osób zaginionych, przeszukiwania terenu i zabudowań, lokalizacji zapachów i różnych substancji. Wśród nich są narkotyki, materiały wybuchowe. Ponadto psy zajmują się identyfikacją śladów zapachowych ludzi. To właśnie dzięki nim, wielu zaginionych w lasach grzybiarzy, szczęśliwie powróciło do domów – mówi zastępca oficera prasowego lubińskiej policji.