Rezerwują wczasy, a zwierzęta… wyrzucają

2228

Trafiła się świetna okazja, kupujemy wycieczkę, ale zaraz przychodzi refleksja – przecież mamy psa. Niestety lato to czas, kiedy zwierzęta są najczęściej porzucone lub krzywdzone. – Apelujemy do właścicieli zwierząt o zapewnienie zwierzętom należytej opieki w czasie wakacji – podkreśla aspirant Krzysztof Pawlik, zastępca oficera prasowego KPP Lubin.

Służby każdego roku w okresie wakacyjnym spotykają się z przypadkami porzucania zwierząt, najczęściej psów i kotów. Przyczyną takich zdarzeń są plany urlopowe właścicieli, które kolidują z opieką na zwierzęciem.

Lubińscy policjanci przypominają, że porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzęciem.

– Przez znęcanie się należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: np. zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, bicie zwierząt, przeciążanie zwierząt, transport zwierząt powodujący ich zbędne cierpienie i stres, złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt, utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji, porzucanie zwierzęcia – przypomina asp. Pawlik.

Obowiązkiem właściciela jest zapewnienie odpowiednich warunków oraz pokarmu i wody.

– Jeżeli widzimy, że ktoś porzuca zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki lub zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, a także inne przypadki, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda powinniśmy zawiadomić policję, czy inne odpowiednie służby – dodaje asp. Krzysztof Pawlik.


POWIĄZANE ARTYKUŁY