15 czerwca rozpocznie się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Będzie prowadzona przez internet. O tym, jak dokładnie będzie wyglądał elektroniczny nabór, będzie można się dowiedzieć z pokazu, który odbędzie się już jutro na YouTube. Absolwentów podstawówek czeka też jeszcze egzamin ósmoklasisty.

Koronawirus wpłynął na kalendarz oświatowy. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się dopiero między 16 a 18 czerwca, a rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpocznie się za tydzień, w poniedziałek 15 czerwca. Prawie wszystko kandydaci będą mogli załatwić przez internet – nabór prowadzony będzie przez stronę https://dolnoslaskie.edu.com.pl/kandydat Przygotowano nawet specjalny instruktaż z obsługi elektronicznego systemu rekrutacji. Jego pokaz odbędzie się już jutro, 9 czerwca o godzinie 14 TUTAJ.
Od 15 czerwca do 10 lipca absolwenci szkół podstawowych będą mieli czas na złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.
Od 26 czerwca do 10 lipca kandydaci będą wpisywać oceny ze świadectwa oraz osiągnięcia dodatkowe w systemie rekrutacyjnym oraz dostarczać dokumenty potwierdzające powyższe osiągnięcia do szkół. Po otrzymaniu wyników egzaminu ósmoklasisty będą również zobowiązani dostarczyć wynik egzaminu do szkoły, w której złożyli podanie.
Od 31 lipca do 4 sierpnia uczniowie będą mogli zmienić decyzję w sprawie szkoły, do której chcą kandydować.
12 sierpnia zostaną opublikowane listy zakwalifikowanych i kandydaci potwierdzą wolę podjęcia nauki w szkole, do której się zakwalifikowali, dostarczając do niej oryginały dokumentów.
19 sierpnia opublikowane zostaną listy przyjętych w pierwszym etapie rekrutacji.
Następne kilka dni będą poświęcone na odwołania. Później – w miarę wolnych miejsc – będą przyjmowane wnioski osób, które nie dostały się żadnej szkoły.

W naszym mieście w liceach, technikach i branżowych szkołach publicznych, którymi zarządza powiat lubiński, na absolwentów podstawówek czeka w sumie 750 miejsc. Oczywiście można zdecydować się także na inne szkoły. W Lubinie funkcjonuje też m.in. Liceum Salezjańskie, MCKK, TEB Technikum.
I Liceum Ogólnokształcące w Lubinie ma w sumie 150 miejsc, w klasach: matematyczno-fizycznych, humanistyczno-językowej, biologiczno-chemicznej, matematyczno-geograficznej.
II Liceum Ogólnokształcące może przyjąć 180 osób do klas: matematyczno-fizycznej, matematyczno-geograficznej/biologicznej, biologiczno-chemicznej, językowej, humanistyczno-prawnej, prawno-ekonomicznej.
III Liceum Ogólnokształcące dysponuje 30 miejscami w klasie mundurowej.
W Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 jest 150 miejsc w klasach: technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, technik elektryk, technik mechatronik, technik informatyk, technik mechanik.
Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1 w ZS nr 1 przyjmie 90 uczniów w klasach: górnik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, elektryk, ślusarz, mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, oddział wielozawodowy.
Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 ma 120 miejsc w klasach: technik ekonomista, technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik grafiki i poligrafii cyfrowej.
W Branżowej Szkole I Stopnia nr 2 w ZS nr 2 jest 30 miejsc w klasach: kucharz oraz to zupełna nowość – monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.
Ofertę wszystkich szkół z Lubina, a także z innych miast można znaleźć TUTAJ.