Rehabilitacja. ZUS pomaga wrócić do pracy

18

W pierwszym półroczu 2011 r. blisko 880 osób zostało skierowanych przez legnicki Oddział ZUS na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Ponad połowa osób rehabilitację już zakończyła.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1996 r. realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Rehabilitacja prowadzona jest w ośrodkach rehabilitacyjnych współpracujących z ZUS w całej Polsce.

Celem programu jest przywrócenie zdolności do pracy osobom, które w następstwie choroby są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy i jednocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji. Priorytetem jest jak najwcześniejsze skierowanie osoby ubezpieczonej do ośrodka rehabilitacyjnego, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Do kogo skierowana jest rehabilitacja
Prawo do skorzystania z rehabilitacji leczniczej mają ubezpieczeni zagrożeni częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy, osoby uprawnione do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego oraz osoby pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy (rokujące odzyskanie sprawności po przeprowadzeniu rehabilitacji).

Z możliwości tej nie mogą korzystać emeryci. Rehabilitacja odbywa się w trybie stacjonarnym (wyjazdowym, poza miejscem zamieszkania) i ambulatoryjnym (w miejscu zamieszkania). Pośród osób, które podlegają rehabilitacji, są osoby ze schorzeniami: narządu ruchu, układu krążenia, psychosomatycznymi, układu oddechowego oraz kobiety po operacji onkologicznej gruczołu piersiowego.

Jak uzyskać skierowanie
Podstawą do skierowania ubezpieczonego lub rencisty do ośrodka rehabilitacyjnego jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wydane przez lekarza orzecznika ZUS. Na badanie do niego kieruje lekarz prowadzący leczenie. Skierowanie na rehabilitację można też otrzymać od ZUS na bezpośredni wniosek lekarza orzecznika Zakładu w sytuacji, gdy orzecznik kontroluje zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, ustala uprawnienia do świadczenia rehabilitacyjnego czy orzeka o niezdolności do pracy dla celów rentowych.

– Realizacja wniosku na wyjazd do ośrodka rehabilitacyjnego od momentu jego złożenia w ZUS trwa od dwóch tygodni do miesiąca. Rehabilitacja w ośrodku odbywa się przez 24 dni, ale w uzasadnionych wypadkach okres ten, po uzyskaniu zgody ZUS, może być skrócony lub wydłużony. Wszystkie koszty związane z rehabilitacją, w tym koszty przejazdu, ponosi Zakład Ubezpieczeń Społecznych – mówi Agata Kaźmierczak naczelnik Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji z legnickiego Oddziału.

Legnicki Oddział ZUS w pierwszym półroczu 2011 r. skierował na rehabilitację leczniczą blisko 880 osób. Rehabilitację odbyło już ponad 480 osób. We wszystkich przypadkach miała ona charakter stacjonarny. Oddział skierował ubezpieczonych do ośrodków rehabilitacyjnych znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania (głównie do ośrodków w Kotlinie Jeleniogórskiej i Kotlinie Kłodzkiej). W uzasadnionych przypadkach ZUS może jednak i kieruje ubezpieczonych do ośrodków ulokowanych dalej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY