Regały magazynowe oraz ich rodzaje

60

Myśląc o wyposażeniu swojej własnej hali magazynowej, należy podejść do tego przy pełnej znajomości rodzajów regałów. Poszczególne typy regałów magazynowych przeznaczone są do przechowywania przedmiotów o różnych gabarytach, właściwościach i ciężarze. Dlatego też decyzje dotyczące ich doboru są istotne w kontekście efektywności zagospodarowania przestrzeni hali i ergonomii dotyczącej pracy w niej.

Rodzaje regałów – a ich dobór

Wyboru poszczególnych regałów magazynowych dokonuje się przez wzgląd na chociażby to czy planujemy krótkoterminowe czy też długoterminowe składowanie na ich półkach. Konstrukcja regałów musi być z gruntu zaplanowana właśnie z myślą o zagadnieniach tego sortu.

Ponadto, rodzaje regałów na które się zdecydujemy muszą być dostatecznie stabilne do tolerowania ewentualnych pomyłek przy pracy wózka widłowego czy paletowego, co nie jest rzadkością przy częstych przeładunkach. Dlatego wytrzymałość komponentów regałów, nie będąca jednoznaczną z przeciążaniem samej konstrukcji, również będzie tutaj istotnym czynnikiem.

Oczywistą sprawą jest również konieczność dostosowania rozmiaru i rodzaju regałów do ilości przestrzeni jaką dysponować będziemy w hali magazynowej.

Rodzaje regałów – podstawowy podział

W przypadku podstawowego podziału typów regałów magazynowych mamy do czynienia ze statycznymi i dynamicznymi rozwiązaniami. Regały statyczne spotykane są najczęściej, zaś ich ideą jest stabilna konstrukcja, umocowana permanentnie do podłoża czy ścian hali, w związku z czym zmiana jej położenia nie jest możliwa bez kompletnej przebudowy.

Alternatywą pod tym względem są regały dynamiczne. W ich przypadku mamy do czynienia z konstrukcją wykorzystującą elementy jezdne, co pozwala przemieścić cały regał w inne miejsce pomieszczenia. Spotkać można je na przykład w chłodniach czy pomieszczeniach przeznaczonych do archiwizacji dokumentów.

W gamie statycznych konstrukcji na wyróżnienie zasługują kolejne rodzaje regałów.

Popularne regały bez półkowe, zwane też regałami paletowymi lub wysokiego składowania, spotykane są często chociażby w halach marketów. Ich szczególną cechą nadającą im wyjątkowej przydatności jest możliwość przechowywania na nich całych palet towaru.

Potrzebując konstrukcji do przechowywania pomniejszych rzeczy wykorzystuje się regały półkowe.

Istnieją również regały wspornikowe, dedykowane przechowywaniu dóbr w pozycji pionowej. Mogą to być przykładowo pręty, rury czy deski.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niezależnie od rodzaju regałów jakie najlepiej odpowiadać będą naszym potrzebom, powinniśmy zawsze pamiętać o znaczeniu prawidłowego montażu. Dopełnienie wszystkich powinności na tym gruncie stanowi absolutną podstawę bezpiecznej eksploatacji regału dowolnego gatunku. Wówczas moduły konstrukcji zachowają swoją stabilność i wytrzymałość na długo.

 

Należy również regularnie dokonywać weryfikacji solidności umocowania wszystkich komponentów oraz ich stanu technicznego, który na przestrzeni czasu eksploatacji oraz pod wpływem dużych obciążeń, może się pogarszać.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY