Recepta online- najważniejsze informacje dla pacjentów

71

Recepta online- dokładnie tak samo jak elektroniczne zwolnienie L4 czy też e-skierowanie to efekt cyfryzacji służby zdrowia. Zdecydowanie, są to zmiany zmierzające w dobrą stronę. Dzięki takim rozwiązaniom znacznie łatwiej jest załatwić wiele spraw, które wcześniej wymagały fizycznej wizyty pacjenta w placówce po uzyskanie tych dokumentów w formie papierowej. Dodatkowo, teleporady, z których można skorzystać w przypadku wielu lekarzy specjalistów również stały się rozwiązaniem często praktykowanym od czasów pandemii. Czym jednak w praktyce jest e-recepta i w jaki sposób można ją zrealizować? 

Każda e-recepta posiada odpowiedni kod

E-receptę można uzyskać dzięki kontaktowi z lekarzem, z którym konsultujemy nasz stan zdrowia. Może to być lekarz pierwszego kontaktu, ale i lekarz specjalista. Nie ma też za bardzo znaczenia, czy receptę wystawia nam lekarz podczas wizyty stacjonarnej czy też po konsultacji w ramach teleporady. Jedynym utrudnieniem w przypadku chęci otrzymania recepty na niektóre leki poprzez teleporadę jest to, że lekarz może nie chcieć nam takiej recepty wystawić bez możliwości fizycznego zbadania naszego stanu zdrowia. Dotyczy to leków bardziej specjalistycznych i mocniej ingerujących w nasz organizm. 

Do realizacji e-recepty w aptece będziemy potrzebować jedynie krótki, czterocyfrowy kod dostępu, który jest powiązany z naszym numerem PESEL. Nie musimy mieć już takiej recepty w formie papierowej, co stanowi spore ułatwienie- recepta online jest dokumentem elektronicznym, wprowadzonym do systemu. 

Konsultacje przez Internet i recepta online

A skoro tak popularne stały się teleporady, pacjenci mają obecnie także możliwość konsultacji lekarskiej online, za pośrednictwem specjalnych platform, które to umożliwiają. W takich przypadkach do działających w ramach platformy lekarzy zgłaszają się bardzo często pacjenci, których interesuje recepta online na konkretne leki. W takim przypadku bardziej chodzi o możliwość uzyskania pozwolenia na zakup leków niż o samą diagnozę. Czy jest to legalne i na czym to polega? 

  • Usługa ta przypomina mniej więcej swoją formą zwykłą, prywatną poradę w formie zdalnej. Płacimy za wizytę, gdzie opisujemy naszą chorobę czy też nasz problem i uzyskujemy poradę od doświadczonego lekarza. Takich lekarzy zatrudnia platforma. 

  • Sam fakt umówienia się na konsultację w celu uzyskania e-recepty nie oznacza jeszcze automatycznie, że taką receptę otrzymamy. Nasz przypadek musi zostać przeanalizowany przez uprawnionego do tego lekarza. Ten natomiast zawsze może odmówić wystawienia nam recepty na dany środek. 

  • Zaleta konsultacji zdalnych jest to, że zazwyczaj są przeprowadzane bardzo szybko. 

  • W ramach takiego rozwiązania płacimy za konsultację, natomiast samo wystawienie recepty- jeśli lekarz uzna, że dane leki są w naszym przypadku niezbędne- jest już bezpłatne. 

W jakim przypadku warto skorzystać ze zdalnej konsultacji? 

Zdalna konsultacja w celu uzyskania e-recepty w szczególności ma sens w przypadku, kiedy chcemy uzyskać dostęp do leków, które bierzemy przez cały czas, ale z jakichś powodów nie zarejestrowaliśmy się na wizytę u swojego lekarza z wyprzedzeniem tak, aby mieć ich stosowny zapas. Mogą to być leki antykoncepcyjne, leki hormonalne przyjmowane na stałe (np. przy niedoczynności tarczycy) lub też leki na nadciśnienie, których nie można pomijać. Jednym słowem, warto zwracać się do takiego lekarza w przypadkach nie budzących wątpliwości, co do zasadności przepisania leku. W końcu w przypadku konsultacji zdalnej lekarz może tylko do pewnego stopnia zapoznać się z naszym przypadkiem, a diagnostyka jest mocno okrojona o brak możliwości wykonania badania. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY