RCKiK: musimy zadbać o odpowiednie zapasy krwi

367

– Apelujemy o zgłaszanie się do Centrum Krwiodawstwa. Musimy zadbać o odpowiednie zapasy krwi na nadchodzące dni – SMS-y takiej treści wysyła do dawców Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu. Ma to oczywiście związek z zapowiadaną falą powodziową na Odrze.

Stany magazynowe krwi są takie jak zwykle w ostatnich miesiącach – najbardziej pożądane są grupy ujemne. Jednak każdy krwiodawca jest mile widziany w punkcie poboru krwi. 

– Trudno powiedzieć, jak rozwinie się sytuacja we Wrocławiu, który szykuje się na nadejście wielkiej wody i może mieć problem z dawcami. Dlatego tu w Lubinie i innych miejscowościach powinniśmy dać to wsparcie. Jesteśmy na tyle dużym województwem, że powinno być dobrze – uważa Joanna Jarmolińska, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie.

Joanna Jarmolińska, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, oddział terenowy w Lubinie

W Lubinie krew można oddawać codziennie (oprócz weekendów) w szpitalu przy ul. Bema 5 w następujących godzinach:

Krew może oddać zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, ważąca ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku. Dobrze jest też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu minionej doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym lub przyjmuje się leki.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem. Trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi stanu zdrowia. Do oddania kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY