Raz Dwa Trzy – były bilety

33

Istniejący na polskiej scenie od ponad 20 lat zespół Raz Dwa Trzy zagra podczas pierwszego dnia Festiwalu Muzyka z Oblężonego Miasta. Dla naszych Czytelników mieliśmy niespodziankę – jedną podwójną wejściówkę na koncerty, które odbędą się 1 września.

Nagrodę otrzyma pan Jarosław Bober, który jako pierwszy dodzwonił się do redakcji i prawidłowo odpowiedział na nasze pytanie. Bilety do odebrania u organizatorów. Gratulujemy!

Kilka słów o grupie Raz Dwa Trzy:

Zespół istnieje od 20 lat, a od piętnastu w niezmienionym składzie nagrywa i koncertuje w kraju i za granicą. Rozpoczął działalność 31 lutego 1990 roku w Zielonej Górze. Kilka tygodni później zagrał pierwszy koncert właśnie w Zielonej Górze, w klubie Zatem.

Wiosną tego samego roku muzycy wzięli udział w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, zdobywając Grand Prix festiwalu, nagrodę za teksty, muzykę, aranżacje, nagrodę im. Wojtka Bellona, nagrodę Jacka Kaczmarskiego, oraz prywatną nagrodę J.K. Pawluśkiewicza (20 dolarów amerykańskich). Grupa została zaproszona do udziału w opolskim festiwalu, w koncercie „Debiuty” i otrzymała wyróżnienie.

W kolejnych latach brała udział w następujących po sobie edycjach festiwali w Krakowie i w Opolu. Na początku lat dziewięćdziesiątych została zaproszona również na festiwal w Jarocinie. Zespół na płytach „Cztery” i „Sufit” nawiązał współpracę z Wojciechem Waglewskim jako producentem. Muzyka zyskała poszerzone brzmienie, elementy, bluesa, jazzu, folku i dość osobliwą, rockową energię. Tak wzbogacone albumy zyskały sympatię szerszej, nie tylko związanej z tak zwanym nurtem „piosenki studenckiej”, publiczności. Pojawiły się teledyski, programy i koncerty telewizyjne (TVP, Polstat, Canal+), które w znaczny sposób przyczyniły się do wciąż rosnącej popularności.

W 1994 roku album „Cztery” był nominowany do Fryderyków w kategorii Najlepszy Album Piosenki Poetyckiej. Płyta „Niecud” wyprodukowana przez Marcina Pospieszalskiego otrzymała Fryderyka ’99 w kategorii Muzyka Alternatywna. Następną płytą nagraną po kilku latach przerwy był koncert zarejestrowany w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Polskim Radiu.

Na zlecenie Trójki zespół w lutym 2002 roku przearanżował kilkanaście piosenek wielce cenionej w kraju autorki słów do piosenek i wykonał je w piątą rocznicę śmierci poetki w studiu jej imienia. Koncert ten przeszedł do historii polskiej muzyki rozrywkowej, nakład krążka przekroczył ponad sto tysięcy sztuk – płyta zyskała status platynowej.Została również nominowana do Fryderyków 2002 w osobliwej kategorii Muzyka Popularna.

Rok później ukazuje się studyjny, autorski album „Trudno nie wierzyć w nic”, który ugruntowuje pozycję zespołu Raz Dwa Trzy na rynku muzycznym, czyniąc z grupy jedno z najciekawszych na nim zjawisk. Za tę płytę RDT nominowany jest do Fryderyków 2003 aż w siedmiu kategoriach. Otrzymuje pięć statuetek – w kategorii Muzyka Alternatywna za Piosenkę Roku, Produkcję, Teksty, Płytę Roku, Grupę Roku. Płyta rozeszła się do tej pory w stutysięcznym nakładzie i zyskała status płyty platynowej. 

W marcu 2007 roku na zamówienie Przeglądu Piosenki Aktorskiej zespół przygotowuje program z piosenkami Wojciecha Młynarskiego. Świetnie przyjęty koncert premierowy w czasie festiwalu powoduje, że 10 czerwca w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie zespół nagrywa koncertowy materiał płytowy z piosenkami mistrza.

Od premiery płyty we wrześniu 2007 album osiągnął status podwójnej platyny, sprzedając się w ilości 70 tys. egzemplarzy.

Podczas kwietniowej Gali Fryderyki 2008 zespół otrzymał dwa wyróżnienia – w kategorii Zespół Roku oraz statuetkę za Płytę Roku w kategorii POP.W międzyczasie redakcja tygodnika „Przekrój” uhonorowała grupę tytułem Fenomen Roku 2007. We wrześniu 2009 roku grupa przystąpiła do nagrania nowego autorskiego materiału. Produkcją zajął się Marcin Pospieszalski, realizacją nagrań Rafał Paczkowski, a gościnnie wystąpili m.in. Tomas Celis Sanchez, Antoni „Ziut” Gralak i Joszko Broda.

1 marca 2010 roku ukazał się album „Skądokąd” i zyskał status platynowy. Piosenki „Już” i „Dalej niż sięga myśl” zostały nominowane do Fryderyków 2010 w kategorii piosenki roku, sam album dostał nominacje w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka, Adam Nowak w kategorii Autor Roku, a zespół w kategorii Zespół Roku.We wrześniu 2010 grupa nagrała w Filharmonii Bałtyckiej koncert DVD i CD „Raz, Dwa, Trzy – Dwadzieścia”, będący ukoronowaniem 20-letniej bytności na polskiej scenie muzycznej. Album dostał nominację do Fryderyków 2011 w kategorii Płyta Roku w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka.

Skład zespołu:
Adam Nowak – gitara, śpiew
Grzegorz Szwałek – pianino el., akordeon
Jacek Olejarz – perkusja
Jarek Treliński – gitara elektryczna, akustyczna
Mirek Kowalik – gitara basowa, kontrabas

Dyskografia:
Jestem Polakiem –1991
To ja – CD,MC Pomaton EMI 1992
Cztery – CD,MC Pomaton EMI 1994
Sufit – CD,MC Pomaton EMI 1995
Niecud – CD,MC Pomaton EMI 1998
Muzyka z talerzyka –CD,MC Pomaton EMI 2000
Złota kolekcja – CD,MC Pomaton EMI 2001
Czy te oczy mogą kłamać – CD,MC Polskie Radio 2002
Trudno nie wierzyć w nic – CD,MC Polskie Radio 2003
Raz, Dwa, Trzy – Młynarski – CD 4Ever Music 2007
Skądokąd – CD 4Ever Music 2010
Raz, Dwa, Trzy – Dwadzieścia – CD, DVD 4Ever Music 2010
Więcej informacji o Raz Dwa Trzy na stronie www.zespolrazdwatrzy.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY