Radni powiatowi też nie chcą spalarni

2586

Radni powiatowi sprzeciwiają się budowie spalarni odpadów, o którą zabiega firma Lubin Energy z Płocka. Podczas dzisiejszej sesji jednogłośnie poparli wydanie oświadczenia w tej sprawie. Tymczasem za kilka dni skończy się czas, jaki mieszkańcy mają na zapoznanie się z dokumentacją złożoną przez potencjalnego inwestora.

Pomysłodawczynią apelu jest radna Barbara Skórzewska: – Zwrócili się o to do mnie mieszkańcy. Nie jesteśmy przeciwni spalarni jako takiej. Rosnąca ilość śmieci jest taka, że będziemy musieli kiedyś podjąć uchwałę, w której wyrazimy na to zgodę. Natomiast w tej sytuacji, w której dziś jesteśmy, i w takiej technologii, jaką chcą nam zaproponować, niestety wpływ tego złego powietrza będzie jak najbardziej negatywny – na nas wszystkich – twierdzi.

Wystosowanie oficjalnego sprzeciwu 22 radnych poparło dziś jednogłośnie.

– Od pewnego czasu śledzimy informacje na temat tego przedsięwzięcia. Osobiście jestem przeciwna budowaniu wszelkich tego typu zakładów blisko terenów zamieszkanych – mówi Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego.

– Jesteśmy przeciwni tej inwestycji i wykonamy wszelkie możliwe czynności prawne, aby tego typu spalarnia w Lubinie nie powstała – zapowiada Damian Stawikowski, członek zarządu powiatu lubińskiego.

W spalarni wybudowanej przez firmę Lubin Energy miałyby być utylizowane odpady medyczne i weterynaryjne

W Internecie można podpisać petycję „Stop spalarni odpadów w Lubinie!”. Sygnowały ją do dziś 143 osoby.

– Nie jesteśmy przeciwnikami unieszkodliwiania odpadów w sposób zgodny z przepisami. Spalanie odpadów nie jest jednak obojętne dla środowiska. Sama spalarnia odpadów wraz z magazynem odpadów niebezpiecznych też może stanowić potencjalne zagrożenie dla otoczenia. W przypadku awarii i nadmiernej emisji zanieczyszczeń inwestor być może zapłaci karę, ale to my i nasze dzieci będziemy narażeni na oddziaływanie trujących substancji. W czasie normalnej pracy do atmosfery mogą dostawać się pyły, metale ciężkie i toksyczne gazy. W czasie awarii, wyłączenia układu oczyszczania spalin czy nawet pożaru do naszego środowiska dostaną się w sposób niekontrolowany zanieczyszczenia, które mogą być groźne dla zdrowia i życia mieszkańców – argumentują swoje stanowisko inicjatorzy petycji.

Do 20 lutego mieszkańcy mają jeszcze możliwość zapoznania się z dokumentacją złożoną przez płocką firmę Lubin Energy, która chce wybudować spalarnię. W tych aktach znajduje się m.in. raport o oddziaływaniu zakładu na środowisko. Dokumenty można przejrzeć w Urzędzie Miejskim przy ul. Kilińskiego 10, w pokoju 200, w godzinach od 8 do 15.


POWIĄZANE ARTYKUŁY