Radni miejscy debatowali nad planami zagospodarowania przestrzennego

17

PICT0243.JPGRadni Lubina ponad dwie godziny debatowali dziś na sesji miejskiej. Żywą dyskusję wzbudziła większość spraw, które znalazły się w planie obrad. Radni przegłosowali na przykład odstąpienie od sporządzania planu zagospodarowania dla terenów górniczych Lubin I i Małomice I oraz przystąpienie do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania obejmującego m.in. ul. Legnicką i położone tam ogródki działkowe.

Sprawa zagospodarowania przestrzennego terenów górniczych trafiła na sesję rady miejskiej już po raz drugi. W grudniu radni zrezygnowali z jej omawiania i skierowali do rozpatrzenia w komisjach. Dziś po dłuższej dyskusji radni większością głosów postanowili odstąpić od sporządzania planu dla terenów górniczych Lubin I i Małomice I.

– Bardzo się ucieszyłam z decyzji radnych – skomentowała głosowanie Michalina Wolny-Kruszyńska, która wraz z kilkoma innymi mieszkańcami Lubina przyszła na sesję, aby przekonać radnych do przyjęcia tej uchwały. – Z mężem wymyśliliśmy sobie pewną inwestycję. Wzięliśmy pożyczkę, znaleźliśmy lokal, ale nie mogliśmy nic w nim zrobić, a chcieliśmy jedynie postawić 6 ścianek działowych, bez zgody na budowę. W urzędzie dowiedzieliśmy się, że nie dostaniemy jej bez decyzji o warunkach zabudowy. Tej z kolei nie uzyskamy, jeśli radni nie odstąpią od sporządzania planu dla terenu górniczego.

Dzięki rezygnacji z przygotowania planu dla terenów górniczych, miasto od dziś ponownie będzie mogło wydawać warunki zabudowy niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę.

– Dopiero dzisiaj naczelnik wydziału architektury Juliusz Sobecki odpowiedział nam na pytanie, czym różni się plan zagospodarowania przestrzennego od planu zagospodarowania dla terenów górniczych. Uzyskałem satysfakcjonujące odpowiedzi, dlatego postanowiłem zagłosować za odstąpieniem – wyjaśnia przewodniczący rady miejskiej Marek Bubnowski.

Zadowolenia z wyników głosowania nie krył również asystent prezydenta Damian Stawikowski.

– Cieszę się, że rada szybko podjęła tę decyzję i nie hamuje rozwoju miasta. Tym razem radnym udało się w ciągu miesiąca przegłosować tę sprawę. Trzy lata temu, gdy poprzednim razem trafiła do nich ta uchwała, debaty ciągnęły się przez pół roku – mówi Stawikowski.

Na dzisiejszej sesji pojawił się również temat przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania obejmującego m.in. ul. Legnicką i położone tam ogródki działkowe. Niektórzy radni sugerowali, że przed podjęciem decyzji w tej sprawie powinno się zapytać o zdanie tych, których ta sprawa dotyczy bezpośrednio, czyli samych działkowiczów. Ostatecznie jednak radni postanowili, że miasto przystąpi do sporządzenia planu miejscowego, który będzie służył jego rozwojowi.

Radni zdecydowali również, że straż miejska będzie mogła zatrudniać osoby cywilne. Zaakceptowano także regulamin określających niektóre zasady wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w podlegających miastu placówkach oświatowych.

MRT


POWIĄZANE ARTYKUŁY