Pustynny piasek i okręt podwodny – nowe atrakcje w parku Leśnym

3002

Miejsce dobrze już znanego lubinianom myśliwca Hawker Hurricane zajął… okręt podwodny. Lubińskie Muzeum Historyczne nową wystawą w parku Leśnym chce przybliżyć kolejną część najnowszej historii Polski. Tym razem są to walki, które nasi żołnierze toczyli m.in. w Afryce.

– To są nasze autorskie wystawy czasowe. Rok temu „Bitwa o Anglię”, w tym roku „Polacy w Afryce i na Morzu Śródziemnym 1940-1944”. Obie zorganizowane pod wspólnym tytułem „Za wolność waszą i tylko waszą”, żeby podkreślić bezsens tego wszystkiego – komentuje Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie. – Wszystko zrobiliśmy sami, swoimi siłami. Pracownicy muzeum zaskoczyli mnie, bo nie wiedziałem, że tak wysoko wykształceni ludzie fantastycznie składają klocki – żartuje.

Klocki posłużyły do przygotowania dioramy z modelami wojskowego sprzętu, która stanęła w jednym z kontenerów. Taka forma ma przyciągnąć uwagę młodszych zwiedzających. Muzeum po raz kolejny sięgnęło też po multimedia i przestrzenne instalacje. Na wielu gościach duże wrażenie zrobi zapewne rekonstrukcja wnętrza okrętu podwodnego, dająca namiastkę tego, z czym faktycznie musiały się mierzyć załogi tych jednostek.

Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie

Na zewnątrz zaprezentowano pięć wielkoformatowych map, ilustrujących przebieg działań wojennych w rejonie Morza Śródziemnego i Afryki. Jednym z nich była trwająca blisko cztery miesiące bitwa o libijskie miasto Tobruk. Prace nad wystawą mocno utrudniła w tym roku pogoda – długo nie było warunków do tego, by muzealnicy mogli pomalować beczki na kolory wtapiające je w pustynny piasek.

Jedną z ilustracji są też fragmenty pamiętnika pradziadka jednej z pracownic lubińskiego muzeum.

Wystawa będzie czynna do końca października, a przy sprzyjającej pogodzie może nawet do 11 listopada. W następnym sezonie w tym miejscu goście parku będą mogli obejrzeć wystawę poświęconą generałowi Władysławowi Andersowi. Kolejne ekspozycje, nad którymi Muzeum już pracuje, dotyczą polskiej partyzantki i generała Stanisława Sosabowskiego.

A już dziś miłośników historii Muzeum zaprasza także do nowej odsłony wystawy mówiącej o Zbrodni Katyńskiej i ekspozycji, która ukazuje XX-wiecznych dyktatorów i zbrodniarzy wojennych poprzez znaczki pocztowe. Obie można oglądać w parkowych bunkrach.

Fot. BM

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY