Pokazy filmów, spotkania i prelekcje, a także wystawa fotografii – to wszystko czekać będzie na młodszych i starszych lubinian podczas Lubińskiego Przeglądu Filmów Ornitologicznych na początku listopada. Wydarzenie to – już po raz drugi – organizuje tutejszy Ogród Zoologiczny.
– W programie Przeglądu projekcje filmów przeplatają się z prelekcjami praktyków – przyrodników, filmowców, fotografów. Nie zapominamy także o najmłodszych – pierwszy dzień przeznaczony jest właśnie dla przedszkolaków, którzy będą mieli okazję obejrzeć nieco zapomnianą, ale bardzo edukacyjną animację „Przygód kilka wróbla Ćwirka”, która w przystępny sposób przybliża dzieciom różne gatunki ptaków – mówi Agata Bończak, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Lubinie.
Wydarzenie potrwa trzy dni – od 6 do 8 listopada. Podobnie jak w ubiegłym roku patronat medialny nad nim objęło Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).
Na początek – w przedpołudnie 6 listopada – wyświetlone zostaną odcinki serialu animowanego dla dzieci „Przygód kilka wróbla Ćwirka”, wyprodukowanego w latach 1983-1989 przez Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. Seanse przeznaczone są dla grup zorganizowanych z lubińskich przedszkoli. Udział jest bezpłatny, jednak trzeba się wcześniej zapisać, dzwoniąc pod numer 734 170 991.
– W każdym z odcinków sympatyczny wróbelek Ćwirek poznaje ptaki i inne zwierzęta, a mieszkanie wynajmuje w bocianim gnieździe. Bohaterem każdego odcinka jest inny gatunek ptaka. Do prezentacji podczas II Lubińskiego Przeglądu Filmów Ornitologicznych wybraliśmy dziewięć odcinków do projekcji w trzech blokach po trzy odcinki – mówi Agata Bończak.
Natomiast po południu 6 listopada, o godz. 16.30, w sali audiowizualnej w siedzibie Ogrodu Zoologicznego odbędzie się prelekcja gościa specjalnego Przeglądu: dra Andrzeja G. Kruszewicza pt.: „Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami”. Wstęp jest wolny.
Dwa kolejne dni II Lubińskiego Przeglądu Filmów Ornitologicznych, 7 i 8 listopada, podzielone zostały na dwie sesje: poranną – przeznaczoną dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy przyjdą w grupach zorganizowanych po wcześniejszych zapisach (pod numerem telefonu 734 170 991, udział bezpłatny), oraz popołudniową – dla uczestników indywidualnych (w tym przypadku wstęp jest wolny bez zapisów). Po każdej prelekcji odbędą się rozmowy z autorami, będzie można też zadawać pytania.
W czwartek, 7 listopada, prelekcje zaprezentują: Łukasz Bożycki z Warszawy („Anatomia porażki w fotografii przyrodniczej”) oraz Sławomir Skupiński i Michał Ogrodowczyk z Leśnego Studia Filmowego (Lasów Państwowych) w Bedoniu (Jak powstawał film „Dziuple i ich mieszkańcy” – filmowanie od kuchni).
W piątek, 8 października, z mieszkańcami spotkają się: Artur Homan („Wyjątkowe spotkania z ptasimi bohaterami moich filmów”) oraz Paweł T. Dolata („Bocian czarny – tajemniczy mieszkaniec naszych lasów”) – Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze
Po prelekcjach zaprezentowane zostaną filmy „Cietrzew – z nadzieją na lepsze jutro” oraz „Cietrzew – na granicy przetrwania”.
– Nie bez powodu prezentujemy podczas Przeglądu dwa filmy o cietrzewiu. Z uwagi na znaczny spadek liczebności cietrzewia na przełomie lat 70. w Polsce, kurak ten został objęty ścisłą ochroną gatunkową, a tokowiska ochroną strefową. Cietrzew jest wpisany do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”, jako gatunek zagrożony (EN) oraz wymieniony jest w I, II i III załączniku Dyrektywy Ptasiej. Obecnie lokalnie zatrzymano szybkie wymieranie tego gatunku, ale konieczne jest podjęcie działań mających na celu określenie aktualnej liczebności cietrzewia w Polsce, zidentyfikowanie jego największych zagrożeń, poprawę warunków siedliskowych, a co najważniejsze zwiększenie liczebności (m.in. przez wsiedlanie osobników pochodzących z mającego powstać ośrodka hodowli cietrzewia). Konieczne jest również zwiększenie w społeczeństwie wiedzy na temat potrzeb i metod ochrony cietrzewia – mówi dyrektor lubińskiego zoo.
Ponadto tegorocznej edycji Lubińskiego Przeglądu Filmów Ornitologicznych towarzyszyć będzie wystawa fotografii przyrodniczej, w szczególności ptaków, autorstwa Łukasza Bożyckiego, którego prelekcję będzie można usłyszeć podczas Przeglądu. Ekspozycja 20 profesjonalnych fotografii będzie dostępna w holu siedziby zoo do końca listopada.
Szczegółowy program Przeglądu można znaleźć poniżej a także na Facebooku TUTAJ.
Program II Lubińskiego Przeglądu Filmów Ornitologicznych
miejsce: sala audiowizualna w Ogrodzie Zoologicznym w Lubinie
- 6 listopada 2024 (środa) – Dzień edukacji przedszkolnej z Wróblem Ćwirkiem
(grupy przedszkolne, zapisy telefoniczne: 734 170 991, udział bezpłatny)
10.00-10.30 – „Przygód kilka wróbla Ćwirka”
odc. 3 „Piórko z ogona” (sójka)
odc. 7 „Nauka pływania” (kaczka krzyżówka, perkoz, wrona)
odc. 8 „Sąsiad” (dzięcioł zielony)
11.00-11.30 – „Przygód kilka wróbla Ćwirka”
odc. 9 „Strachy na wróbla” (lelek)
odc. 13 „Remont z przeszkodami” (wróbel)
odc. 14 „Mysikrólik” (mysikrólik)
12.00-12.30 – „Przygód kilka wróbla Ćwirka”
odc. 17 „Spotkanie na plaży” (sieweczka)
odc. 19 „Spółka z jaskółką” (jaskółki)
odc. 24 „Darmozjady” (szpak)
16.30 – GOŚĆ SPECJALNY PRZEGLĄDU: prelekcja Andrzeja Kruszewicza „Hipokryzja. Nasze relacje ze zwierzętami”
(spotkanie otwarte dla wszystkich, bez zapisów, udział bezpłatny)
- 7 listopada 2024 (czwartek)
Sesja poranna (grupy zorganizowane, zapisy telefoniczne: 734 170 991, udział bezpłatny)
9.00 – Łukasz Bożycki, prelekcja: „Anatomia porażki w fotografii przyrodniczej”
po prelekcji fragmenty felietonów autora o omawianych gatunkach ptaków
11.00 – Sławomir Skupiński i Michał Ogrodowczyk, prelekcja: „Jak powstawał film Dziuple i ich mieszkańcy”
po prelekcji film: „Dziuple i ich mieszkańcy” (Studio Leśne w Bedoniu)
Sesja popołudniowa (uczestnicy indywidualni, bez zapisów, udział bezpłatny)
15.00 – Łukasz Bożycki, prelekcja: „Anatomia porażki w fotografii przyrodniczej”
po prelekcji fragmenty felietonów autora o omawianych gatunkach ptaków
17.00 – Sławomir Skupiński i Michał Ogrodowczyk, prelekcja: „Jak powstawał film Dziuple i ich mieszkańcy”
po prelekcji film: „Dziuple i ich mieszkańcy” (Studio Leśne w Bedoniu)
- 8 listopada 2024 (piątek)
Sesja poranna (grupy zorganizowane, zapisy telefoniczne: 734 170 991, udział bezpłatny)
9.00 – Paweł T. Dolata, prelekcja: „Bocian czarny – tajemniczy mieszkaniec naszych lasów”
po prelekcji film: „Cietrzew – z nadzieją na lepsze jutro” (Studio Leśne w Bedoniu)
11.00 – Artur Homan, prelekcja: „Wyjątkowe spotkania z bohaterami moich filmów”
po prelekcji film: „Cietrzew – na granicy przetrwania” (Studio Leśne w Bedoniu)
Sesja popołudniowa (uczestnicy indywidualni, bez zapisów, udział bezpłatny)
15.00 – Paweł T. Dolata, prelekcja: „Bocian czarny – tajemniczy mieszkaniec naszych lasów”
po prelekcji film: „Cietrzew – z nadzieją na lepsze jutro” (Studio Leśne w Bedoniu)
17.00 – Artur Homan, prelekcja: „Wyjątkowe spotkania z bohaterami moich filmów”
po prelekcji film: „Cietrzew – na granicy przetrwania” (Studio Leśne w Bedoniu)
- 6–30 listopada 2024, wydarzenie dodatkowe:
wystawa fotografii przyrodniczej Łukasza Bożyckiego hol siedziby Ogrodu Zoologicznego w Lubinie (Inkubator Przedsiębiorczości).