Ptasi tydzień w lubińskim zoo

431

Kiedy i w jaki sposób można dokarmiać ptaki, by im nie zaszkodzić – tego uczą lubinian już od kilku lat pracownicy tutejszego zoo. Tym razem zapraszają na bezpłatną prelekcję do siebie – do Inkubatora Przedsiębiorczości. Zapisy wciąż trwają.

Zajęcia dotyczące mądrego dokarmiania ptaków lubińskie zoo prowadzi od kilku lat – zawsze przed sezonem zimowym. Do tej pory odbywały się one w mniejszych grupach. Pracownicy zoo chodzili również do szkół i przedszkoli, by rozmawiać z dziećmi.

W tym roku natomiast zapraszają do siebie, do sali audiowizualnej w Inkubatorze Przedsiębiorczości na terenie zoo. Prelekcja „Jak mądrze dokarmiać ptaki?” odbędzie się 6 listopada o godz. 10. Skierowana jest do grup zorganizowanych ze szkół podstawowych i przedszkoli. Udział w niej jest bezpłatny. Jednak ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, trzeba wcześniej zgłosić udział, dzwoniąc pod numer telefonu 734 170 991.

Fot. Pixabay

– Rokrocznie edukujemy lokalne społeczeństwo o tym kiedy, jak i czym mądrze dokarmiać ptaki. Widzimy efekty naszej pracy, ale jeszcze sporo przed nami – przyznaje Agata Bończak, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Lubinie.

Akcja informacyjna „Jak mądrze dokarmiać ptaki?” jest współfinansowana ze środków gminy miejskiej Lubin.

To nie jest jedyne przedsięwzięcie dotyczące ptaków, jakie odbędzie się w najbliższym czasie w lubińskim zoo. Od 7 do 9 listopada zaplanowano tu Lubiński Przegląd Filmów Ornitologicznych. Takie wydarzenie odbędzie się po raz pierwszy.

– W programie Przeglądu projekcje filmów przeplatają się z prelekcjami praktyków – przyrodników, filmowców, fotografów. Nie zapominamy także o najmłodszych – pierwszy dzień przeznaczony jest właśnie dla przedszkolaków, którzy będą mieli okazję obejrzeć nieco zapomnianą, ale bardzo edukacyjną animację „Przygód kilka wróbla Ćwirka”, która w przystępny sposób przybliża dzieciom różne gatunki ptaków – mówi Agata Bończak.

Dwa kolejne dni I Lubińskiego Przeglądu Filmów Ornitologicznych podzielone są na dwie sesje: poranną, przeznaczoną dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy przybędą w grupach zorganizowanych po wcześniejszych zapisach, oraz popołudniową: dla uczestników indywidualnych – bez zapisów.

Oczywiście udział w Przeglądzie dla każdego jest bezpłatny. Grupy zorganizowane mogą zapisywać się, dzwoniąc pod numer 734 170 991.

Szczegółowy program Przeglądu można znaleźć TUTAJ.


Szczegółowy harmonogram:

7 listopada 2023 – Dzień edukacji przedszkolnej z Wróblem Ćwirkiem

(grupy przedszkolne, zapisy telefoniczne: 734 170 991, udział bezpłatny)

10.00-10.30 – „Przygód kilka wróbla Ćwirka”

odc. 1 „Własne gniazdko” (wróbel, szpak, kowalik, bocian)

odc. 4 „Odludek” (zimorodek)

odc. 9 „Strachy na wróbla” (lelek)

11.00-11.30 – „Przygód kilka wróbla Ćwirka”

odc. 11 „Kukułcze jajo” (kukułka)

odc. 16 „Nauczyciel śpiewu” (słowik)

odc. 18 „Sekret czajki” (czajka)

12.00-12.30 – „Przygód kilka wróbla Ćwirka”

odc. 19 „Spółka z jaskółką” (jaskółka)

odc. 20 „Co brzmi w trawie” (bączek, bąk, wodnik)

odc. 22 „Mały architekt” (remiz)

8 listopada 2023

Sesja poranna (grupy zorganizowane, zapisy telefoniczne: 734 170 991, udział bezpłatny)

9.00 – Krzysztof Smolnicki (Fundacja EkoRozwoju), prelekcja: „Ptasie bogactwo, czyli jak na bazie ornitologicznych bogactw rozwinąć region, produkty i usługi na przykładzie Doliny Baryczy”

po prelekcji film: „Opowieść o kruku” (Bożena i Jan Walencikowie)

11.00 – Magda Berezowska (Fundacja EkoRozwoju), prelekcja: „Ptasi sąsiedzi. Warsztaty praktyczne pod czujnym okiem przyrodnika. Zupełnie poważnie, ale nie na ocenę”

po prelekcji film: „Życie lasu – Ptaki” (Studio Leśne w Bedoniu)

Sesja popołudniowa (uczestnicy indywidualni, bez zapisów, udział bezpłatny)

15.00 – Krzysztof Smolnicki (Fundacja EkoRozwoju), prelekcja: „Ptasie bogactwo, czyli jak na bazie ornitologicznych bogactw rozwinąć region, produkty i usługi na przykładzie Doliny Baryczy”

po prelekcji film: „Opowieść o kruku” (Bożena i Jan Walencikowie)

17.00 – Magda Berezowska (Fundacja EkoRozwoju), prelekcja: „Ptasi sąsiedzi. Warsztaty praktyczne pod czujnym okiem przyrodnika. Zupełnie poważnie, ale nie na ocenę”

po prelekcji film: „Życie lasu – Ptaki” (Studio Leśne w Bedoniu)

9 listopada 2023

Sesja poranna (grupy zorganizowane, zapisy telefoniczne: 734 170 991, udział bezpłatny)

9.00 – Artur Homan, prelekcja: „Ptasie historie. Jak żyją wyjątkowi przedstawiciele naszej ornitofauny”, po prelekcji film: „Opowieść o sóweczce” (Bożena i Jan Walencikowie)

11.00 – Paweł T. Dolata, prelekcja: „Blisko bocianów, czyli co nam dało 18 lat kamery przy gnieździe bocianów białych w Przygodzicach (Dolina Baryczy)”, po prelekcji film: „Puszczyk mszarny” (Studio Leśne w Bedoniu) oraz „Płomykówka” (Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”)

Sesja popołudniowa (uczestnicy indywidualni, bez zapisów, udział bezpłatny)

15.00 – Artur Homan, prelekcja: „Ptasie historie. Jak żyją wyjątkowi przedstawiciele naszej ornitofauny”, po prelekcji film: „Opowieść o sóweczce” (Bożena i Jan Walencikowie)

17.00 – Paweł T. Dolata, prelekcja: „Blisko bocianów, czyli co nam dało 18 lat kamery przy gnieździe bocianów białych w Przygodzicach (Dolina Baryczy)”, po prelekcji film: „Puszczyk mszarny” (Studio Leśne w Bedoniu) oraz „Płomykówka” (Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”)


POWIĄZANE ARTYKUŁY