Piosenki Czesława Niemena są ciągle żywe, o czym mogli się przekonać wszyscy, którzy przyszli na dzisiejszy, finałowy koncert, poświęcony jego twórczości. I Lubiński Przegląd Twórczości Czesława Niemena to nie tylko okazja, żeby przypomnieć przesłanie wybitnego twórcy, ale też zaprezentować talenty muzyczne młodych dolnośląskich artystów.
– Festiwal jest kontynuacją idei, którą rozpoczęliśmy w ubiegłym roku, a dzisiaj przypada rocznica nadania naszej szkole imienia Czesława Niemena. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować przegląd jego twórczości, przygotowywaliśmy się do dzisiejszego dnia od stycznia – mówi Wiesław Bartoszewicz, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Lubinie. – Choć gimnazjum będzie wygaszane, liczymy na to, że festiwal będzie kontynuowany, a imię Czesława Niemena przejmie szkoła, do której będziemy włączeni – dodaje.
I Lubiński Przegląd Twórczości Czesława Niemena „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” ma formę konkursu i skierowany jest do wokalistów i zespołów-amatorów, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz osób dorosłych z naszego regionu. Spośród 31 zgłoszeń jury w pierwszej selekcji wybrało 14 wykonawców, których mogliśmy usłyszeć na festiwalowej gali.
– Udział w festiwalu to na pewno fajne przeżycie, dotąd nie uczestniczyłam w tak dużym konkursie. Wykonam utwór „Wiem, że nie wrócisz”, to utwór ciekawy i wymagający, który po prostu wpadł mi w ucho – mówi solistka Martyna Turowska.
Do festiwalowej rywalizacji ostatecznie stanęły trzy zespoły i 11 solistów z całego województwa.
– Mieliśmy wielu chętnych, widać, że jest odzew, a to znaczy, że muzyka Niemena jest znana i wciąż popularna, a idee i wartości, które on jako humanista preferował – drugiego człowieka, tolerancję, kulturę, piękno – są aktualne, niezmienne, niezależne od różnych zawirowań – mówi Bartoszewicz.
Festiwal w takiej formie nie mógłby się odbyć, gdyby nie dobra współpraca z Centrum Kultury Muza.
– Każda forma współpracy z młodzieżą i szkołami jest dla nas bardzo cenna i chętnie gościmy ich w naszych murach. Dlatego zawsze wspieramy takie inicjatywy jak ten festiwal, tym bardziej, że jest to szkoła nosząca imię Czesława Niemena. To fantastyczna twórczość, wielki artysta i choć nie ma go z nami, to możemy, śpiewając jego utwory, przedłużyć jego tutaj obecność – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor CK Muza, współorganizatora festiwalu.
Dzięki wsparciu sponsorów – MPWiK, Mundo, RTBS oraz posła Krzysztofa Kubowa – wszyscy finaliści otrzymali upominki, a zwycięzcy – cenne nagrody: płyty, książki, ceramiczne statuetki, a także nagrody pieniężne.